01:34 07 ژوئن 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
115

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی اعلام کرد بروکسل به اجرای توافق هسته ای ایران همچنان متعهد است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای ایران ، فدریکا موگرینی روز جمعه پس از دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت اتحادیه اروپا به اجرای توافق هسته ای ایران همچنان متعهد است و تلاش کشورهای این منطقه نیز به اجرای آن کمک می کند. 
موگرینی پس از این نشست در کنفرانسي مطبوعاتی در بروکسل تصريح کرد: یکي از کشورهايي که در همسایگی مشترک ما قرار دارد ایران است. من از وزیران امور خارجه (کشورهای آسیای مرکزی) بابت حمایت آنان از توافق هسته ای ایران، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، که یک عنصر کلیدی نظام منع تکثیر هسته ای در جهان و عنصری حیاتی برای امنیت منطقه، اروپا، آسیای مرکزی و فراتر از آن است، تشکر کردم. اتحادیه اروپا همچنان به اجرای توافق هسته ای ایران متعهد است و تلاش های کشورهای آسیای مرکزی نیز به تضمین اجرای کامل و موثر این توافق کمک بسیار زیادی می کند. ما امروز این را به اتفاق هر پنج وزیر امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی مورد تایید قرار دادیم.
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخ برجام با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط جمهوری اسلامی دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

مرتبط:

دفاع کری از برجام
تأییدیه آژانس بین المللی انرژی اتمی از اجرای برجام توسط ایران
آخرین گام خطرناک ترامپ در جهت نقض برجام
انتقاد ظریف از اروپا درباره برجام
آمریکا، بهای گزاف خروج از برجام را پرداخت می کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک