21:46 22 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 60

دانشمندان دانشگاه لیدز بریتانیا نشان دادند که آسپیرین و همچنین اسید ایکوزاپنتانوییک مقدار پولیپ های پیش سرطانی در بیماران در معرض خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه MedicalXpress، بیش از 700 بیمار از 53 بیمارستان انگلیس که هنگام کالونوسکوپی خطر ابتلای آن به سرطان روده بالا ارزیابی شده بود، در تحقیقات مربوطه شرکت کردند. داوطلبات بطور تصادفی وابسته به نوع معالجه به چهار گروه تقسیم شدند. آنها هز روز یا 300 میلیگرم آسپیرین یا دو گرم اسید ایکوزاپنتانوییک یا مخلوط آسپرین و اسید ایکوزاپنتانوییک یا پلاسیبو مصرف می کردند.
در پایان تحقیقات، تعداد پولیپ ها در داوطلبانی که آسپرین مصرف می کردند به میزان 22 درصد و در داوطلبانی که اسید ایکوزاپنتانوییک مصرف می کردند به میزان 9 درصد کاهش یافت.
سرطان روده یکی از رایج ترین انواع بیماری های سرطانی است. در سال 2014 میلادی 16 هزار نفر در انگلیس و ولز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

قرص
© Fotolia / Kadmy

گفتنی است که چندی پیش اعلام شده بود مصرف روزانه مقادیر اندکی آسپرین خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.
پژوهشگران بیمارستان نورسول هلز، واقع در شهر هانتیگتون آمریکا پس از آزمایشی با شرکت بیش از 750 هزار زن به چنین نتیجه ای رسیده اند.
در جریان این مطالعات معلوم شد با مصرف آسپرین خطر ابتلا به سرطان تخمدان به میزان ده درصد کمتر می شود.
با این حال کارشناسان توصیه می کنند هر بیمار قبل از آغاز مصرف آسپرین تعدادی از آزمایشات را انجام دهد تا معلوم شود که این قرص برایش ضرر ندارد.

مرتبط:

مصرف آسپرین ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک