11:54 21 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 51

وزیر امور خارجه واتیکان در دیدار با عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از تحریم های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین،اسقف اعظم «پل ریچارد گالاگر» وزیر امور خارجه واتیکان در دیدار با عباس عراقچی برجام را برای صلح و ثبات منطقه مثبت ارزیابی و از تحریم های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.
وی افزود: واتیکان به طور رسمی مخالف اعمال اینگونه تحریم ها بوده و همگام با دیگر کشورهای اروپایی سازوکارهایی را برای کاهش تحریم ها دنبال می کند.
وزیر امور خارجه واتیکان همچنین با مثبت ارزیابی کردن روابط ایران و واتیکان خواهان توسعه هرچه بیشتر همکاری های دوجانبه شد.
معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار به تشریح توافقنامه برجام در سال ۲۰۱۵ با کشورهای 1+5 پرداخت و گفت:آمریکا در برجام به هیچ کدام از تعهدات خود پایبند نبوده است.
عراقچی افزود: آمریکا با خروج از این توافق مهم نه تنها به اعتبار خود در صحنه جهانی آسیب زد بلکه با اعمال شدیدترین تحریم های جدید علیه ایران نقص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را مرتکب شده است.
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند. 
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

مرتبط:

خطر تحریم ها علیه ایران برای امنیت عراق و افغانستان
ترس اتحادیه اروپا از ایجاد ساختار دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران
تحریم صنعت هوایی ایران توسط توتال
رئیس "روس نفت" درباره ارتباط سقوط قیمت نفت با تحریم های آمریکا علیه ایران
توافق بغداد و تهران برای مقابله با تحریم های آمریکا
بچه‌ها و زنان ایران تحریم شده‌اند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک