06:19 20 مارس 2019
توافق بغداد و تهران برای مقابله با تحریم های آمریکا

توافق بغداد و تهران برای مقابله با تحریم های آمریکا

© Sputnik / Sergey Mamontov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 72

مقامات عراق درباره مبادله گاز ایران با محصولات غذایی عراق برای دورزدن تحریم های آمریکا به توافق رسیدند.

به گزارش اسپوتنیک این مطلب را خبرگزاری رویترز با استناد به منابع خود در دولت عراق اعلام کرده است.
خاطرنشان می شودد در حال حاضر بغداد تلاش می ورزد تائید واشنگتن برای این معاملات با ایران را به دست آورد و در توضیح می گوید عراق برای پیدا کردن جایگزین برای گاز ایران به وقت بیشتری نیاز دارد.
روز 9 نوامبر سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد عراق را از اجرای برخی تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شده و اجازه خریداری گاز و برق ایران را دریافت می کند.


هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که علاوه بر انواع گوناگون محدودیت ها صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داده است ، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت ها علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. دیرتر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اطلاع داد که واشنگتن کشورهای چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه را به طور موقت از این تحریم ها معاف می کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت با ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

مرتبط:

ژیرینوفسکی: اتحاد بین روسیه با ترکیه، ایران، عراق و آذربایجان لازم است
عراق هم شامل معافیت های آمریکا از تحریم های ایران شد
پیشنهاد جدید قطر: ائتلاف 5 جانبه با حضور ایران و عراق
معافیت عراق از برخی تحریم های علیه ایران
شکست بزرگ آمریکا و عربستان در عراق
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک