02:37 27 فوریه 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
120

در وزارت امور خارجه روسیه معتقدند امریکا با اعمال تحریم های جدید علیه ایران ضربه شدید دیگری را به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان ‌پی ‌تی) وارد می کند.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه منتشره در سایت وزارت خارجه روسیه گفته می شود:" موج جدیدی تحریم های ضد ایرانی اعلام شده توسط واشنگتن در راستای برهم زدن تلاش های امضا کنندگان برجام برای حفظ این توافق هسته ای قرار دارد. خط مشی واشنگتن در راه درهم شکستن ابزار های حقوق بین الملل در زمینه خلع سلاح هسته ای احساس دلسردی عمیق و نگرانی روزافزون را بر می انگیزد. حالا امریکا ضربه شدید دیگری را به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان ‌پی ‌تی) وارد می کند که با ریاکاری درباره ضرورت تقویت آن سخت می گوید و کار را به فروپاشی این پیمان می کشاند".

روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. موج دوم تحریم ها از جمله تحریم های نفتی ایران از چهار نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. واشنگتن از همین حالا تلاش می کند از فروش نفت ایران جلوگیری کند.

مرتبط:

آمادگی ترامپ برای توافقی جدید با ایران
اسامی شش کشور معاف شده از تحریم‌ها علیه ایران
تحریم های آمریکا، ضربه ای به بخش های کلیدی اقتصاد ایران
تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ همکاری تجاری با ایران
اتحادیه اروپا از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف نخواهد شد
آمریکا آماده اعمال تحریم سویفت بخاطر روابط با ایران است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک