05:04 20 اکتبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
136

مایکل پومپئو، وزیر خارجه امریکا در مصاحبه با کانال رادیویی KMOX اعلام کرد سیاست دولت دموکرات سابق امریکا به رهبری باراک اوباما ، شکست خورده و دونالد ترامپ، رئیس جمهورایالات متحده قصد ندارد اشتباهات وی را تکرار کند.

به گزارش اسپوتنیک، پومپئو گفت:" دموکرات ها فکر می کردند اگر در رابطه با تهران روبازتر عمل کرده و با آن توافقنامه هسته ای امضا کنند، آیت الله خامنه ای رفتار خود را تغییر خواهد داد اما مسلم است که چنین نشد". وزیر خارجه امریکا افزود:" بر عکس پس از انعقاد برجام خطر ایران برای جهانیان بیشتر شد".

پومپئو همچنین خاطرنشان کرد تحریم های آمریکا علیه ایران در راستای ضدیت با ایرانیان قرارندارد. به گفته وزیر خارجه آمریکا، واشنگتن تلاش می کند با کمک اعمال تحریم هاا دولت ایران را وارد کند "همچون یک دولت عادی رفتار کند" و فعالیت شرورانه خود را قطع کند و گفت:"اما فعلاً چنین چیزی مشاهده نمی شود".

روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.

هشتم ماه مه، ترامپ اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز از چهارم نوامبر به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. واشنگتن از همین حالا تلاش می کند از فروش نفت ایران جلوگیری کند.

مرتبط:

معافیت هشت کشور از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران
ملایم شدن موضع آمریکا در زمینه تحریم ایران
سرنوشت ایران پس از دوشنبه سیاه تحریم های آمریکا
پیشنهاد جدیدی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران
آغاز مذاکره آمریکا با ایران به شرط تغییر اساسی رفتار تهران
بولتون: آمریکا نمی تواند صادرات نفت ایران را کاملا قطع کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک