23:28 16 ژوئن 2019
نقض حقوق بشر در محاکمه اعضای خارجی داعش

نقض حقوق بشر در محاکمه اعضای خارجی داعش

© AFP 2019 / Dimitar Dilkoff
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 02

دیده‌بان حقوق بشر از احتمال نقض حقوق بشر در محاکمه اعضای خارجی داعش در عراق خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه القدس العربی، دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای احتمال داد که آمریکا دستکم پنج عضو خارجی داعش* را به دستگاه مبارزه با تروریسم عراق تحویل داده است، این بازداشت‌شدگان فرانسوی، استرالیایی، لبنانی و فلسطینی بوده و هویت پنجمین نفر آنها نامشخص است.


ندیم حوری، مدیر برنامه‌های تروریسم و مبارزه با تروریسم در دیده‌بان حقوق گفت: آمریکا نباید مظنونان به عضویت در گروه داعش را از سوریه به عراق یا هر جای دیگری منتقل کند زیرا این کار می‌تواند آنها را در معرض خطر شکنجه یا محاکمه غیرعادلانه قرار دهد.
حوری در ادامه افزود: محاکمه شخصی که مظنون به عضویت در داعش است، برای تحقق عدالت در حق تعداد زیادی از قربانیان ضروری است اما این امر با انتقال بازداشت‌شدگان با شرایطی که احتمال نقض حقوق بشر در آن هست، محقق نمی‌شود. با توجه به مخالفت برخی کشورها با بازگرداندن شهروندانشان، به نظر می‌رسد آمریکا با انتقال برخی از آنها به عراق، به راه‌حل آسان‌تری پناه برده است.
گفتنی است بر طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر معمولا متهمان به عضویت در داعش از دادگاه‌های عادلانه در عراق محروم هستند و بازپرسان معمولا از شکنجه برای اعتراف‌گیری استفاده می‌کنند و در بیشتر پرونده‌ها نیز قضات اظهارات متهمان درباره شکنجه را نادیده می‌گیرند.

* گروه ممنوعه در فدراسیون روسیه

مرتبط:

انهدام گروهک وابسته به داعش در مسکو + ویدئو
تظاهر به مبارزه با داعش توسط آمریکایی ها
گروگان گیر کلن از حامیان داعش بود
تروریست های داعش خانواده ها را به گروگان گرفتند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک