08:16 18 ژوئن 2019
جزئیات جالب دیدار اخیر وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی درباره خاشقچی

جزئیات جالب دیدار اخیر وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی درباره خاشقچی

CC0 / Pixabay
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 03

یک منبع آگاه فاش کرد که مایک پامپئو ، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در شهر ریاض گفته است که آینده اش به عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، شبکه تلویزیونی "سی ان ان" این مطلب را اعلام کرده است.
منبع فوق الذکر افزود: پامپئو برای بن سلمان روشن کرده است که "سعودی‌ها باید تحقیقات خود (درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی) را با سرعت زیادی انجام دهند". پامپئو همچنین تاکید کرده است: زمان کوتاه است و سعودی‌ها باید با افراد ذیربط به شدت همکاری کنند.
این منبع آگاه تصریح کرد: وزیر خارجه آمریکا صراحتا به بن سلمان گفته اگر سعودی‌ها مسئولان ناپدید شدن خاشقجی را بازخواست نکنند، لازم خواهد بود که خود آمریکا آن را انجام دهد زیرا جهان این امر را می خواهد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مجبور خواهد شد تا به علت فشار جهانی این کار را انجام دهد.
پامپئو به ولیعهد سعودی گفت که او مجبور است تا از جزئیات روی داده آگاهی یابد و حتی اگر خود شاهزاده بن سلمان از قبل از آن آگاهی نداشته است باید اطلاعات کافی درباره آنچه روی داده است، را بدست آورد.
پامپئو در سفر به عربستان با سلمان بن عبدالعزیز شاه و ولیعهد این کشور درباره ناپدید شدن خاشقجی گفت وگو کرد. این حادثه باعث خشم جهانی از جمله در داخل خود آمریکا شده است و بار دیگر پرونده حقوق بشری عربستان را زیر ذره بین برده است.


بعد از این ملاقات‌ها در ریاض، آمریکا گفت که ولیعهد سعودی درخصوص لزوم اجرای تحقیقات همه جانبه درخصوص ناپدید شدن خاشقچی موافقت کرده است.
این امر بعد از آن صورت گرفت که برخی گزارش های رسانه ای حکایت از آن داشت که ریاض به کشته شدن خاشقجی در جریان روند نامناسب بازجویی اذعان خواهد کرد.
خاشقجی که دارای گذرنامه آمریکایی است و از منتقدان بارز محمد بن سلمان به شمار می رود، درپی ورود خود در دوم اکتبر جاری به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
منابع ترکیه در گفت وگو با شبکه الجزیره فاش کردند که عملیات قتل خاشقجی در دفتر محمد العتیبی کنسول عربستان و در حضور او صورت گرفته است و تنها چند دقیقه بعد از ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری پایان یافته است.
منبع آگاه شبکه تلویزیونی "سی ان ان" به چگونگی پاسخ بن سلمان یا مقامات سعودی به سخنان پامپئو اشاره‌ای نکرد اما گفت که "پیام رسید".

 

 

مرتبط:

خاشقجی، بهانه ای برای مداخله در ایران
موضوع آخرین مقاله جمال خاشقجی
سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مسئول قتل خاشقجی را معرفی کردند
اعلام جزئیات قتل خاشقجی: قطع انگشتان در حین شکنجه
آیا دست داشتن سرکنسول عربستان در قتل خاشقجی واقعیت دارد؟
اطمینان ترکیه از قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان
تشکر پمپئو از پادشاه عربستان برای پرونده ی جمال خاشقجی +عکس
کشف شواهدی از قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول
آیا جسد خاشقجی در اسید حل شده است؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک