افشای سلاح جدید ارتش آمریکا

افشای سلاح جدید ارتش آمریکا

© AFP 2019 / Samuel Aranda
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 114

ارتش آمریکا قصد دارد با کمک حشراتی که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند، ویروس هایی را منتشر کند و به این ترتیب آنها به سلاح هایی بیولوژیک تبدیل می شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر ، این کار در چهارچوب برنامه Insect Allies صورت می گیرد که پیامدهای عمیقی را به همراه دارد و تهدیدی جهانی در حوزه امنیت زیست محیطی به حساب می آید.
با این وجود سازمان دارپا که مسئول توسعه فناوری های نوین ارتش آمریکا است، اعلام کرده این پروژه فقط سعی دارد با استفاده از ویروس ها تغییرات ژنتیکی را به محصولات کشاورزی منتقل کند.
در فرضیه، این مهندسی سریع ژنتیک به کشاورزان کمک می کند بهتر با تغییرات کنار بیایند و به عنوان مثال ژن های مقاوم به خشکسالی را به ذرت وارد کنند.
اما دانشمندان از این برنامه انتقاد کرده اند و معتقدند حشرات حاوی ویروس های مصنوعی را به سختی می توان کنترل کرد.


همچنین به گفته دانشمندان منتقد، این برنامه از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده و تاکنون ۲۷ میلیون دلار برای آن صرف شده است. اما دارپا نتوانسته به درستی وجود چنین برنامه ای را توجیه کند.
گروهی از دانشمندان به سرپرستی ریچارد گای ریوز از موسسه زیست شناسی تکاملی ماکس پلانک آلمان، با انتشار مقاله ای در نشریه ساینس ادعا می کنند که برخلاف اظهارات دارپا، هدف از اجرای این برنامه مقابله با آفات کشاورزی و تضمین امنیت غذایی نیست.
این درحالی است که سخنگوی دارپا ادعا می کند استفاده از حشرات برای به کارگیری درمان های ژنتیکی مزایای بیشتری در مقایسه با استفاده از اسپری هایآفت کش دارد.

 

 

مرتبط:

نقاط ضعف در مجتمع صنایع نظامی آمریکا
سرقت فناوری اس - 300 توسط آمریکا
تلاش آمریکا برای مختل کردن اصول بنیادی حل و فصل درگیری های خاورمیانه
بمب اتمی جدید گرانشی آمریکا
آمریکا دوباره هند را تهدید کرد
شناسایی فرد مظنون به ارسال نامه‌های آغشته به ماده سمی در آمریکا
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک