جهان
دریافت لینک کوتاه
0 61

حکم دادگاه لاهه در خصوص شکایت ایران از ایالات متحده به لحاظ قانونی الزام‌آور است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتد پرس با اشاره به حکم دادگاه لاهه در این خصوص که آمریکا باید تحریم‌ها علیه ایران بر واردات کالاها و محصولات بشردوستانه و خدمات و قطعات مرتبط با 

حمل و نقل هوایی را‌ لغو کند، گزارش داد که این حکم دادگاه لاهه به لحاظ قانونی الزام‌آور است، اما باید دید دولت دونالد ترامپ از این حکم پیروی خواهد کرد.

دونالد ترامپ در ماه می با اعلام خروج از توافق هسته‌ای با ایران گفت که تحریم‌ها علیه این کشور را باز می‌گرداند. ایران در ماه ژوئیه در اعتراض به بازگشت این تحریم‌ها در دیوان دادگستری بین‌المللی علیه آمریکا شکایت کرد. دادگاه لاهه در حکم اولیه خود تاکید کرد که واشنگتن باید هر مانعی را که به دلیل وضع مجدد تحریم‌ها بر سر راه صادرات و واردات خدمات دارویی و پزشکی، تجهیزات کشاورزی و غذا و خدمات و قطعاتی که برای تامین ایمنی حمل و نقل هوایی لازم است،قرار دارد را رفع کند.
گفتنی است ایران معتقد است که تحریم‌های آمریکا نقض پیمان مودت ۱۹۵۵ میان دو کشور است که روابط کنسولی و اقتصادی میان تهران و واشنگتن را مشخص می‌کند. این پیمان زمانی امضا شد که ایران و آمریکا هنوز پس از کودتای ۱۹۵۳ هم پیمان محسوب می‌شدند، اما با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ انقلابی که منجر به سرنگونی رضا پهلوی پادشاه وقت ایران شد،‌ روابط دیپلماتیک میان دو کشور به طور کامل قطع شد. با این حال این پیمان کماکان میان تهران و واشنگتن برقرار است.

مرتبط:

دو هفته تا رای دادگاه لاهه درباره شکایت ایران علیه آمریکا
آمریکا: دادگاه لاهه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران را ندارد
آمریکا: رسیدگی به دعوی ایران علیه آمریکا در صلاحیت دادگاه لاهه نیست
تهديد اردوغان براى شكايت از آمريكا به دادگاه لاهه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک