07:26 04 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 22

محمد جواد ظریف با ارائه فهرستی از اقدامات «غیرعادی» آمریکا در عرصه بین الملل، احساس حقانیت دولت ترامپ در بی ثبات کردن جهان را تهدیدی بین المللی دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت: این درست است که تهدیدی واقعی علیه منطقه ما و علیه صلح و امنیت بین المللی وجود دارد: این تهدید احساس حقانیت دولت ترامپ در بی ثبات کردن جهان با همراهی همدستان یاغی این کشور در منطقه ماست.
ظریف با بیان اینکه ایالات متحده باید همچون یک کشور عادی عمل کند ، فهرستی از اقدامات «غیرعادی» آمریکا در عرصه بین الملل ارائه کرد.
— عادی نیست که توافق ها و تعهدات بین المللی را برخلاف توصیه متحدان نزدیک خود زیر پا بگذارید.
ـ عادی نیست که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که خود حامی آن بوده اید، نقض کنید.
عادی نیست که به بهانه های دروغین به دیگر کشورها تجاوز کنید و صدها هزار کشته بر جای بگذارید.
— عادی نیست که از پهپادها برای کشتن زنان و کودکان در دیگر سرزمین ها استفاده کنید، شهروندان خودتان را در نظر نمی گیریم.
— عادی نیست که زندان نظامی در جزیره ای در کشوری دیگر بسازید و صدها جوان را دستگیر و — گاهی برای سال ها — در آنجا زندانی کنید.
— عادی نیست که به بهانه همراهی با مردم عادی و بیگناه، تحریم های سنگینی وضع کنید که به آن ها آسیب می رساند.
— عادی نیست که به یک کشور هم پیمان تسلیحات و کمک نظامی بدهید تا جنایت های جنگی آن علیه کشوری دیگر را تسهیل کنید؛ در این مورد جنایت های عربستان علیه یمن.
— عادی نیست که مردم فلسطین را به این دلیل مجازات کنید که نمی خواهند سرزمین و کرامتشان را به متحد شما که رژیمی آپارتایدی است تسلیم کنند.
— عادی نیست که دیوان بین المللی کیفری را تهدید به تحریم کرده و قاضی های آن را تحت تعقیب قرار دهید به این دلیل که در پرونده ای علیه شما رای داده اند.
— عادی نیست که از موقعیت ریاست شورای امنیت سازمان ملل برای طرح موضوعات فرعی سوء استفاده کرده و برنامه خود برای جلسات آن را چندین بار در یک هفته تغییر دهید و اینگونه آن را با نشست کارکنان کاخ سفید اشتباه بگیرید و هم زمان با نماینده دائم خود (در آن شورا) در تناقض باشید.
— عادی نیست که کسی مجبور به تهیه فهرستی این چنینی باشد که می تواند بسیار طولانی تر هم شود.

 

 

مرتبط:

ترامپ : اجازه جنگ با ایران را ندارید
تکذیب خبر درخواست روحانی برای دیدار با ترامپ
اعلام دوباره آمادگی ترامپ برای بررسی درخواست دیدار با روحانی
آيا روحانى پيشنهاد ديدار با ترامپ را داده است؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک