21:04 21 اوت 2019
ایران، خواستار پیوستن اسراییل به پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای

ایران، خواستار پیوستن اسراییل به پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای

CC0 / Pixabay
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 53

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت، سخنان چندی پیش نخست‌وزیر اسراییل را مخالف صلح جهانی دانست و از این نهاد خواست اسراییل را وادار کند به پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بپیوندد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایران اینترنشنال، نمایندگی جمهوری اسلامی در نامه خود اسراییل را حکومتی توصیف کرد که «سابقه‌ای طولانی در تجاوز، اشغال، نظامی‌گری، تروریسم دولتی و دیگر جنایات بین‌المللی» دارد و «بزرگ‌ترین تهدید برای صلح و امنیت منطقه‌ای» است. در این نامه از جامعه بین‌الملل خواسته شده تا مقابل «اقدامات لجام گسیخته وتهدید هسته‌ای» اسراییل موضع‌گیری کند.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، اوایل ماه جاری، در جریان دیدار از تاسیسات هسته‌ای این کشور و تغییر نام آن، گفته بود: «هر کشوری اسراییل را تهدید به نابودی کند باید بداند همین سرنوشت را برای خود رقم خواهد زد و به هدف خود نخواهد رسید».
مقام‌های ایرانی سخنان نتانیاهو را تهدیدی علیه ایران توصیف کردند. از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در حساب توییتر خود نوشت: «ایران به عنوان یک کشور فاقد سلاح هسته‌ای از طرف یک جنگ‌افروز که کنار یک کارخانه واقعی ساخت سلاح هسته‌ای ایستاده، تهدید به نابودی اتمی می‌شود؛ این چیزی فراتر از بی‌شرمی است».


نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه خود از اعضای سازمان ملل متحد خواسته است «تهدید اتمی» اسراییل را نادیده نگیرند و خواستار «اقدام قاطعی جهت اطمینان از محو تمامی تسلیحات اتمی این رژیم» شده،‌ چرا که به عقیده ایران «این تنها تضمین قطعی در برابر تهدید یا استفاده از این تسلیحات خطرناک به شمار می‌رود».

مرتبط:

آیا وقت آن نرسیده اسرائیل پاسخگو باشد؟
آیا اهرم فشار اقتصادی در ایران، در دستان اسرائیل؟
اسرائیل، باید در برابر سقوط هواپیما ایل-20 جوابگو باشد
شایگو: مقصر اصلی سقوط هواپیمای روسیه در سوریه ، اسرائیل است
پوتین: حمله هوایی اسرائیل به سوریه، نقص حاکمیت این کشور است
خوانندگان یک نشریه ترک: اسرائیل باید به اشتباه بمباران شود
اسرائیل بابت کشته شدن خدمه روسی هواپیمای ایل-20 اظهار تاسف کرد
زبان اسرائیل با ایران، "زبان جنگ" است
اسرائیل، ایران را مسئول سقوط هواپیمای روسی در سوریه می داند
احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک