03:19 15 اکتبر 2019
کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال  برای غنی سازی اورانیوم  در ایران

کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال برای غنی سازی اورانیوم در ایران

© AP Photo / Vahid Salemi
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 06

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد پس از حصول توافق هسته ای برجام تعداد سانتریفیوژهای فعال برای غنی سازی اورانیوم در این کشور کاهش پیدا کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که توافق و اعلام کردیم که تحقیقات ادامه پیدا کند، در آن مقطع زمانی ۹ هزار سانتریفیوژ کار می‌کرد که اکنون تعداد آنها به حدود ۳ الی ۴ هزار رسیده است.
لاریجانی خاطرنشان ساخت که استراتژی ایران در زمینه هسنه ای روشن است و تهران به دنبال سلاح هسته ای نیست.
وی با اشاره به اینکه در مسائل بین‌المللی و هسته‌ای، ایران استراتژی روشنی را دنبال کرده است،گفت:" در موضوع هسته‌ای اعلام کردیم که اگر حق غنی‌سازی را از ما بگیرند مقابل آنها ایستادگی می‌کنیم اما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و مقام معظم رهبری در این خصوص فتوا صادر کرده و آن را حرام دانستند".
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخی برجام با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
هشتم ماه مه، ترامپ اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد.

مرتبط:

کشورهای دارای نقش پیشتاز در برجام از دیدگاه پوتین
لغو برجام یعنی بالا رفتن سطح برنامه هسته ای ایران
ماندن یا خروج ایران از برجام
اعلام شرط ایران برای ماندن در برجام
نتانیاهو: برجام باعث نزدیکی ما به اعراب شد
برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند
ظریف: احترام به روح برجام تنها گزینه ایران نیست
ایران شرط مذاکره با آمریکا را بازگشت این کشور به برجام اعلام کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک