21:18 18 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 342

وقتی نمایده سعودی در غیاب وزیر امور خارجه عراق بدگویی او را می کند. وی در حضور وزرای خارجه اتحادیه عرب، از او انتقاد شدید می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، وزیر خارجه عراق در بخشی از سخنان خود از جنگ یمن انتقاد کرد و گفت «اجازه بدهید یمن به روزهای درخشان خود بازگردد؛ یمن از دیرباز به ما الگوی حکومت عادلانه را نشان داده است". وی در ادامه با اشاره به ایه ای از قرآن می گوید: شاهان هرگاه [در جنگ پیروز و] وارد سرزمینی شوند، آن را تباه [و ویران] می‌کنند. ببینید چطور عاقلانه و با درایت پاسخ می‌دهد".
پس از این سخنان، در نبود الجعفری، احمد عبدالعزیز قطان، وزیر مشاور دولت عربستان در امور کشورهای آفریقایی گفت، وزیر خارجه عراق برداشت درستی از قرآن ندارد. نماینده عربستان باز هم پای ایران را به بحث باز کرد و گفت: عربستان به دعوت دولت قانونی یمن وارد یمن شد. نمی‌پذیریم که عربستان را [با موشک] بزنند و فکر نمی‌کنم کسی بپذیرد که قبله مسلمانان هدف قرار بگیرد.
زمانی که وزیر خارجه عراق به جلسه بازگشت، گفت «شنیدم که درباره سخنان من، نظر داده‌اند. هر کسی می‌تواند نظرش را بگوید اما مهم این است که نقد دقیق باشد. آن چیزی که من گفتم، چیزی نیست که [از زبان من] گفتند. من به [ایه قرآن] استناد کردم. این چه حساسیت افراطی است که شما [سعودی‌ها] دارید؟ هر طور دوست داری فکر کن، آزادی. اما حق نداری چیزی را که من نگفتم، به من نسبت بدهی".
وزیر خارجه عراق خطاب به نماینده سعودی ادامه داد: نیاز ندارم کسی بگوید، منظور من چه بود. شما می‌توانی بیایی و بپرسی منظورت چه بود.
جلسه وزرای خارجه اتحادیه عرب روز سه‌شنبه در قاهره با این بحث بین طرف عراقی و سعودی کمی از حالت عادی خارج شد.

مرتبط:

جزئیات حمله موشکی ایران به پایگاه تروریست‌ها در کردستان عراق
درخواست ایران از عراق برای تحویل تروریست های کرد
واکنش وزیر خارجه عراق درباره حمله به سرکنسولگری ایران
تسویه حساب‌های بین‌المللی در خاک عراق
عراق: حملات به خاک عراق بدون هماهنگی با بغداد غیر قابل قبول است
حمله به دفتر فرماندهی حزب دموکرات کردستان ایران در عراق
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک