03:28 04 دسامبر 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40

ولادیمیرپوتین، رئیس جمهورروسیه اعلام کرد تهران و واشنگتن درحصول توافق هسته ای برجام دارای نقش پیشتاز بودند و روسیه و دیگر کشورها از این توافق فقط حمایت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در نشست عمومی امروز همایش اقتصادی شرقی در شهر ولادیوستوک ضمن بیان این مطلب خاطرنشان ساخت این آمریکاییان و ایرانیان بودند که درباره به توافق رسیدند.
رئیس جمهور روسیه این مطلب را در پاسخ به سوالی دراینباره گفت که آیا اگر امریکا مذاکرات با کره شمالی را فقط بر عهده خود بگیرد، خطر تکرار وضع فعلی در رابطه با ایران بروز نخواهد کرد.
پوتین تاکید کرد چنین خطراتی همواره ما را نگران می سازند اما این به معنای آن نیست که نباید هیچ کاری انجام شود و به پیش رفته نشود".
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخی برجام با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
هشتم ماه مه، ترامپ اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد.

مرتبط:

لغو برجام یعنی بالا رفتن سطح برنامه هسته ای ایران
ماندن یا خروج ایران از برجام
اعلام شرط ایران برای ماندن در برجام
نتانیاهو: برجام باعث نزدیکی ما به اعراب شد
برجام بدون آمریکا هم کار می‌کند
ظریف: احترام به روح برجام تنها گزینه ایران نیست
موگرینی: تحریم های دوباره علیه ایران، حفظ برجام را با مشکل روبرو کرد
روسیه: آمریکا دیگر به برجام برنمی گردد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک