14:09 20 ژوئیه 2019
شرط آمریکا برای گفتگو با ایران

شرط آمریکا برای گفتگو با ایران

© REUTERS / Kevin Lamarque
جهان
دریافت لینک کوتاه
205

برایان هوک می گوید اگر ایران رفتار خود را تغییر دهد، آمریکا آماده گفتگو با ایران است.

به گزارش اسپوتنیک، امروز 16 اوت، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا درباره ایران انتخاب شد.  وی در نخستین اظهار نظر خود اعلام نمود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای گفتگو با ایران آماده است اگر ایران آمادگی خود را برای "تغییر رفتار بطور اساسی خود،" آماده کند. امروز گروه اقدام ایران در آمریکا تشکیل شد. 

هوک در یک جلسه گفت: "اگر ایران تغییر اساسی در رفتار خود را نشان دهد، رئیس جمهور آمریکا آماده گفت و گو برای یافتن راه حل است".

به گفته وی، کاهش تحریمها، بازگرداندن روابط دیپلماتیک و تجاری و روابط اقتصادی با آمریکا ممکن است "تنها زمانی که ما شاهد آن باشیم که رژیم ایران در خصوص تغییر رفتار خود جدی است". آقای هوک در اظهارات خود گفت: " این گروه با تمام شرکای آمریکا در تماس خواهد بود و هدف آن تغییر رفتار حکومت ایران است".

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

اما هشتم ماه مه ترامپ از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم ها علیه ایران احیا خواهند شد.     

مرتبط:

تهدید آمریکا به ترکیه: تحریم های بیشتر در راه است
تحریم های آمریکا بی ثمرتر از گذشته
علت بی ثمری تحریم های آمریکا
تأثیر تحریم های ضد ایرانی آمریکا بر عراق
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک