18:36 31 مارس 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

گروه های تحقیقاتی دانشگاه شیکاگو و یوتا به صورت جداگانه روی فیل‌ها پژوهشی را انجام دادند تا معلوم نمایند که چرا فیل‌ها که متوسط عمرشان به متوسط عمر انسان‌ها نزدیک است، کمتر دچار سرطان می شوند.

به گزارش اسپوتنیک،گروه های تحقیقاتی دانشمندان در پژوهشهایشان به این نتیجه رسیدند که انسان‌ها مثل همه حیوانات، انواع ژن نابودکننده اصلی تومور با نام p53 دارند. این ژن در انسان‌ها و فیل‌ها، سلول‌های آسیب‌دیده و سرطانی را تشخیص می‌دهد و سپس سلول‌های آسیب‌دیده را می‌کشد. پس چرا فیل‌ها کمتر از انسان‌ها از سرطان می‌میرند؟
حدود 17 درصد از مردم جهان به دلیل سرطان جان خود را از دست می‌دهند اما فقط پنج درصد فیل‌ها که حدود 70 سال عمر می‌کنند و حدود 100 برابر بیشتر از انسان‌ها سلول‌های بالقوه سرطانی دارند، از سرطان می‌میرند.
محققان به طور غیر منتظره دریافتند که فیل‌ها 20 نوع از ژن p53 را دارند و همین امر موجب می‌شود که سلول‌های آنها به طور قابل توجهی به DNA آسیب‌دیده حساس باشد و سریع‌تر اقدام به کشتن سلول‌های آسیب‌دیده کنند.
محققان دانشگاه شیکاگو در توضیح دلیل دوم ابتلای کمتر فیل‌ها به سرطان می‌گویند که یک ژن ضدسرطان به نام ال‌آی‌اف۶ (LIF6) در این حیوان وجود دارد که آنها را از مرگ نجات می دهد.
این شبه‌ژن پروتئینی را تولید می‌کند که بسیار سریع به میتوکندری، منبع اصلی انرژی سلول، می‌رسد. این پروتئین میتوکندری را سوراخ می‌کند و در نتیجه باعث مرگ سلول می‌شود.
محققان می‌گویند: «این شبه‌ژن شبیه زامبی چون ابتدا ژن مرده است اما بطور ناگهانی زنده می‌شود و زمانی که بهDNA آسیب‌دیده برخورد می‌کند، با سرعت سلول را می‌کشد. این شبه‌ژن بسیار مفید به شمار می‌آید زیرا اشتباهات ژنتیکی را پاک می‌کند یا خطاهای ایجاد شده را زمانی که DNA در حال ترمیم شدن است، تصحیح می‌کند».
محققان دریافته‌اند که فیل‌ها هشت نوع ژن LIF دارند و همین امر موجب طول عمر بالای این حیوان می‌شود

 

 

مرتبط:

ماده ای که از روده در برابر سرطان محافظت می کند
داروهای ضد سرطان
ام آر آی در خدمت نه فقط تشخیص بلکه معالجه سرطان
یک قرص معمولی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد
طراحی فن آوری جدید درمان سرطان در سیبری
قرص هایی که باعث ایجاد سرطان می شوند
درمان سریع سرطان با رژیم غذایی
ژنی که به مقابله با سرطان و دیابت کمک می کند کشف شد
معرفی خطرناک ترین مواد غذایی سرطان زا
خطر ابتلای صاحبان کدام حرفه به سرطان بیشتر است؟
کشف روشی برای نابودی سرطان از ریشه
آزمایش خون و علائم سرطان
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک