مقتدی صدر برنده انتخابات پارلمانی عراق با حیدر العبادی دیدار کرد

تهدید جدید مقتدی صدر

© AFP 2019 / Haidar Hamdani
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 84

رهبر شیعیان عراق ، در صورت برآورده نشدن خواسته هایش، به مخالفان می پیوندد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری السومریه، رهبر شیعیان عراق که در انتخابات پارلمانی پیروز شد، در صورت برآورده نشدن 40 خواتسه خود از تشکیل دولت منصرف و به مخالف می پیوندد.
مقتدی صدر در پایان ماه جولای فهرستی از ۴۰ پیش شرط برای انتخاب نخست وزیر بعدی عراق را منتشر کرد. برخی از این شروط عبارتند از: ۱- برخورداری از استقلال و عدم عضویت در پارلمان ۲- نداشتن تابعیت دوگانه ۳- مقبولیت در سطح ملی و مشهور به برخورداری از مواضع وطن دوستانه و می باشد. براساس این طرح ائتلاف حکومتی به دور از مسائل فرقه‌ای و قومیتی و حزبی باشد و بر استقلال عراق و ترجیح منافع کشور بر منافع فرقه‌ای باشد. امام صدر در تاریخ 9 آگوست اعلام نمود که در صورتی که این شروط برآورده نشود، وی از تشکیل دولت خودداری می کند و به پوزیسیون مخالفان می پیوندد.


انتخابات پارلمانی عراق 12 مه برگزار شد و براساس نتایج ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر بالاترین کرسی‌ها را به خود اختصاص داد. سیستم مرکزی برای اولین بار از شمارش دستی آرا خودداری نمود که با مخالفت برخی از حزب های سیاسی رو به رو شد. در انتخابات پارلمانی عراق ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر بیشترین کرسی‌ها یعنی ۵۴ کرسی از مجموع ۳۲۸ کرسی را از آن خود کرد.

 

 

مرتبط:

اولين ديدار مقتدی صدر با نخست وزير عراق پس از پيروزى در انتخابات
نتیجه انتخابات عراق هم به سود ایران تمام شد
اعلام رسمی نتایج انتخابات عراق
انتخابات مجلس عراق و یک برند سیاسی قوی که قربانی بی اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی شد
آیا ایران، در انتخابات عراق پیروز شده است؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک