01:40 24 مارس 2019
اعتصاب غذای برادر پادشاه عربستان

عربستان، بیمارهای خود را از کانادا فراخواند

© AP Photo / Hassan Ammar
جهان
دریافت لینک کوتاه
132

در پی تیرگی روابط عربستان و کانادا، ریاض تمام برنامه های پزشکی شهروندان خود در کانادا را متوقف کرده و همه بیماران خود را در سایر کشورها انتقال می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های سعودی، فهد بن ابراهیم التمیمی نماینده وزارت بهداشت عربستان سعودی در امریکا و کانادا گفت که ریاض تمام برنامه های طبی در کانادا را متوقف کرده و همه بیماران خود را در سایر کشورها انتقال می دهد.
به گزارش اسپوتنیک، در پی تیرگی روابط عربستان و کانادا، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پس از بیانیه های دیپلمات های کانادایی، سفیر خود را در اوتا را فراخواند و همچنین سفیر کانادا را در ریاض را به عنوان عنصر نامطلوب اعلام کرد و از وی خواسته شد تا در مدت 24 ساعت خاک کشور عربستان را ترک کند.
از سوی دیگر، عربستان سعودی اعلام کرد که تمام معاملات جدید و تجارتی سرمایه گذاری را متوقف می کند و برنامه های آموزشی مشترک با کانادا متوقف کرده و دانشجویان سعودی باید دوباره به کشور می طلبد.
پس از آنکه کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا نسبت به بازداشت سمر بدوی فعال حقوق زنان در عربستان واکنش نشان داد و اعلام نگرانی عمیق نموده و خواستار آزادی وی شد، وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که سفیر خود را از کانادا فرامی خواند.
دیر تر به نوشته روزنامه «گلوب اند میل»،عربستان سعودی از انجماد تمام معاملات تجاری و سرمایه گذاری با کاناداد خبر داد.
نیویورک تایمز نوشت:«این ژست عربستان گواه آن است که با وجود اینکه ولیعهد محمد بن سلمان به عنوان اصلاح طلب معروف است، اما او نیز برای دادن پاسخ به هر چیزی که تهدیدی برای قدرت و اعتبار او باشد چه در داخل و یا خارج از کشور آماده است».

تنش میان اوتاوا و ریاض در حالی شکل گرفته است که در میان ۹ کشور عربی عربستان بزرگترین شریک تجاری کانادا محسوب می شود که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ تجارت میان دو کشور بیش از دو برابر رشد داشته است. از سوی دیگر کانادا یکی از تامین کنندگان سلاح برای سعودی است و به نظر می‌رسد با تنش‌هایی که پیش آمده است طرفین دوره‌ای از افول در روابط را تجربه خواهند کرد. در عین حال، ایالات متحده از نقض گسترده حقوق بشر در عربستان سعودی انتقاد کرده و از مقام‌های این کشور خواسته است فعالان مدنی بازداشت‌شده را آزاد کند.

 

 

مرتبط:

قطع پروازهای عربستان به کانادا+عکس
قطع تمامی برنامه مشترک آموزشی کانادا و عربستان سعودی
افشای نقش عربستان در برکناری تیلرسون
واکنش ایران به سخنان سفیر عربستان در آمریکا
ایران جا را برای عربستان تنگ کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک