18:08 26 آوریل 2019
قرار وثیقه 50 میلیون تومانی برای متهم 31 میلیارد تومانی در ایران

قرار وثیقه 50 میلیون تومانی برای متهم 31 میلیارد تومانی در ایران

© REUTERS / Raheb Homavandi
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 211

بازپرسی در ایران متهم پرونده‌ای 31 میلیارد تومانی را با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، مالک ملکی در شمال تهران به نام «ف.ق.»، ملک خود را برای تخریب و آپارتمان‌سازی در اختیار «ج.خ.» سازنده قرار می‌دهد.

عملیات ساخت‌وساز پیش می‌رود تا اینکه سازنده ملک، به‌خاطر کمبود نقدینگی از مالک درخواست می‌کند اجازه دهد به‌ازای ترهین ملک نزد بانک ملی، صرفاً تا میزان 30 میلیارد ریال (معادل 3 میلیارد تومان) وام با مهلت بازپرداخت 6ماهه و صرفاً هم به نام فرد سازنده یا شرکت متعلق به وی دریافت کند.

سازنده به شعبه‌ای کوچکی بانک ملی در جنوب تهران مراجعه می‌کند و با ارائه وکالت‌نامه، درخواست دریافت 150 میلیارد ریال تسهیلات را می‌دهد و این درخواست بدون بررسی اسناد و مدارک مذکور و بدون توجه به حدود و ثغور اختیارات وکالتی، مورد موافقت مسئولان شعبه قرار می‌گیرد. به‌رغم شرط مهلت بازپرداخت 6ماهه، بانک مبلغ مذکور را با مهلت پرداخت 10ساله در اختیار سازنده قرار می‌دهد.

سازنده علاوه بر 150 میلیارد ریال یادشده، دو مرتبه دیگر به‌ترتیب 100 و 60 میلیارد ریال به‌ازای ترهین مکرر سند ملک، از یک شعبه کوچک واقع در جنوب تهران، تسهیلات دریافت می‌کند.

با این حساب، فردی که قرار بوده 3 میلیارد تومان وام بگیرد، نهایتاً از یک شعبه کوچک در جنوب تهران که برای اعطای وام 10 میلیون تومانی به مردم عادی هزار و یک تضمین و وثیقه می‌گیرند، 31 میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کند.

به دنبال وقوع این تخلف، شکایتی از سوی «ف.ق» به عنوان مالک ملک علیه جمشید خلیل زاده سازنده ملک و دفترخانه‌ اسناد رسمی در دادسرای پولی و بانکی مطرح می‌شود اما جالب این است که بازپرس پرونده برای متهم این پرونده 31 میلیاردی، تنها 50 میلیون تومان قرار وثیقه و برای سردفتر متخلف نیز 50 میلیون تومان قرار کفالت صادر می‌کند.

مرتبط:

شاهزاده بازداشت‌ شده سعودی با پرداخت وثیقه سنگین آزاد شد
آزاد شدن حمید بقایی به قید وثیقه
توضیحات مسئولین در مورد اعتصاب غذاى بقایی
تكذيب خبر فوت بقایی و جزئيات آخرين وضعيت جسمانى وى
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک