01:28 19 مارس 2019
محل جرم

تعیین سن مقتول با نمونه خون

© Photo / Pixabay
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

خون محل جرم گنجینه اطلاعات است.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از « newatlas»،محققان دانشگاه آلبانی با استفاده از نمونه خون محل جرم، موفق به تشخیص سن قربانی و مظنون می شوند.

خون گنجینه اطلاعات است و بررسی آن اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کارآگاهان قرار می دهد. نحوه پخش خون در صحنه جرم می تواند منجر به حدسیات نزدیک به واقعیت کارآگاهان شود.

وقتی نمونه خون به آزمایشگاه فرستاده می شود، اطلاعات ارزشمندی مانند نژاد، جنسیت، وضعیت مسمومیت یا مصرف مواد مخدر و سلامت عمومی قابل استخراج است.

تنها اطلاعاتی که تا امروز با استفاده از نمونه خون قابل تشخیص نبوده، فاکتور مهم سن است. محققان دانشگاه آلبانی به روشی دست یافتند که با استفاده از نمونه خون می توان سن را تشخیص داد. محققان برای تشخیص سن از هموگلوبین خون استفاده کردند، هموگلوبین پروتئینی است که در سلول های قرمز یافت می شود و اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند. این فاکتور با افزایش سن تغییر می کند.

محققان در این روش از طیف سنجی رامان استفاده کردند. در این حالت به نمونه خون پرتو لیزر تابیده می شود و باعث می شود اتم ها در حالت های انرژی متفاوت قرار بگیرند. سپس اتم ها به حالت طبیعی برمی گردند و به آنها تابش الکترومغناطیس تابیده می شود و باعث می شود ترکیب و ساختار مولکول ها تعیین شود.

خون نوزاد حاوی هموگلوبین نوع HbF و خون بزرگسال حاوی نوع HbA است. با افزایش سن، نسبت HbF به HbA کوچک می شود و به همین روش محققان می توانند از روی نمونه خون افراد را به سه گروه نوزاد، نوجوان و بالغ تقسیم بندی کنند. دقت این روش برای افراد بالغ و نوجوان 99 درصد و در مورد نوزادان 100 درصد است.

مرتبط:

بازداشت شهروندان ایرانی در باکو به جرم قاچاق دارو
دست یک سارق به جرم دزدیدن گوسفند در ایران قطع شد
هتک ناموس در کره شمالی جرم نیست
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک