06:29 20 مارس 2019
بازگشت ناو های آمریکایی به خلیج فارس

بازگشت ناو های آمریکایی به خلیج فارس

© AFP 2018 / MIKE NELSON
جهان
دریافت لینک کوتاه
1533

پنتاگون کشتی جنگی آبی، خاکی خود به نام «ایو جیما» را به خلیج فارس اعزام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس،پس از غیبت دو ماه و نیمه ناوهای جنگی بزرگ آمریکا در خلیج فارس، این هفته ناو «ایو جیما» وارد خلیج فارس شده است.

به نوشته وبگاه نیروی دریایی آمریکا،این کشتی آبی-خاکی برای نخستین بار از اواخر ماه ماه مارس سال جاری کشتی پایگاه آمریکا (کشتی اصلی یک ناوگان دریایی) حاضر در منطقه شد. پس از خروج ناو هواپیمابر تئودور روزولت در ماه مارس، دو ماه و نیم بود که آمریکا در خلیج فارس کشتی پایگاه نداشت. این طولانی‌ترین مدت عدم حضور کشتی جنگی اصلی در خلیج فارس در حافظه معاصر است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا پنجشنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:نیروی دریایی متعهد به حمایت از فرماندهی مرکزی آمریکاست تا اطمینان حاصل کند که قابلیت‌های لازم را برای تامین  امنیت دریایی در منطقه عملیاتی نیروی دریایی دارد. ما قصد نداریم در مورد زمان بندی حرکات عملیاتی کشتی‌ها به داخل، اطراف و خارج از منطقه فرماندهی مرکزی آمریکا صحبت کنیم.

آمریکا سال‌هاست به بهانه تأمین امنیت تردد در خلیج فارس ناوگان دریایی مجهزی در این منطقه مستقر دارد. این ناوگان همواره یک ناو پایگاه و پیشرو و چندین فروند ناوشکن کوچکتر به همراه دارد. به ندرت پیش می‌آید که واشنگتن بدون اعزام یک ناو بزرگ، ناو پیشرو را از منطقه خارج کند.


مرتبط:

چگونه روسیه و چین می توانند، ناو هواپیمابر آمریکا را نابود سازند
ناو هواپیمابر آمریکا پس از 40 سال در ویتنام
ورود سه ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های شبه‌جزیره کره
کشته شدن ملوانان ناو هواپیمابر آمریکا+عکس
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک