پيشنهاد سازمان ملل به حوثى های يمن درباره حديده

پيشنهاد سازمان ملل به حوثى های يمن درباره حديده

© Sputnik / Sergey Guneev
جهان
دریافت لینک کوتاه
1121

فرستاده سازمان ملل در پرونده یمن که به صنعاء سفر کرده بود در دیدار با مسئولان انصارالله پیشنهادی را ارائه کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فرانسه، مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل در پرونده یمن که به صنعاء سفر کرده بود در دیداری با مسئولان انصارالله پیشنهاد داد تا اداره شهر و بندر حدیده به کمیته‌ای تحت نظارت سازمان ملل واگذار شود.

او این پیشنهاد را در راستای جلوگیری از ادامه حملات عربستان و ائتلاف تحت رهبری این کشور به شهر و بندر حدیده مطرح کرده است.

گروه های مسلح وابسته به دولت یمن و ائتلاف عربی به رهبری عربستان چند روزی است که عملیاتی را برای اشغال حدیده آغاز کرده اند.

سازمان ملل بار‌ها هشدار داده که این عملیات و نتایج آن می‌تواند به یکی از بدترین بحران‌ها و جنایت‌های انسانی در سال تبدیل شود.

چند روز پیش نیروهای ارتش یمن، با حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی کنترل فرودگاه بین المللی حدیده در یمن را به دست گرفتند.

در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع شورشیان حوثی جنبش شیعه " انصارالله" و بخشی از ارتش وفادار به رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارند. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیر رسمی حمایت می کند.

مرتبط:

کنترل فرودگاه حدیده از دست حوثی ها خارج شد
آغاز عملیات ائتلاف عربستان برای تصرف بندر حدیده یمن
مبارزان حوثی در یمن، هلیکوپتر ائتلاف عرب در بندر حدیده را سرنگون نمودند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک