14:16 25 آوریل 2019
دیدیه ریندرس وزیر خارجه بلژیک

اتحادیه اروپا باید لیاقت خود را به اثبات برساند

© Sputnik / Sergey Pyatakov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 31

آیا اروپا قادر خواهد بود برجام را اجرایی کند؟

به گزارش اسپوتنیک، اتحادیه اروپا باید ثابت کند که توانایی اجرایی کردن برجام را حتی پس از خروج آمریکا از این موافقتنامه دارد.

دیدیه ریندرس وزیر خارجه بلژیک در نشست شورای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت:«اگر ما می خواهیم به راه خود ادامه بدهیم، باید ثابت کنیم که می توانیم برجام را اجرا کنیم».

وی اشاره نمود که اتحادیه اروپا در حال حاضر سعی می کند برای حفظ برجام با ایران گفتگو و کار کند.

دونالد ترامپ روز 8 مه 2018 اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. چین اعلام کرد به تعهدات خود در رابطه با برجام پایبند است.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد(متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک