09:31 23 مارس 2019
ایران: غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار را با کمک روسیه شروع کردیم

ایران: با کمک روسیه، غنی سازی ایزوتوپ‌ پایدار را شروع کردیم

© Sputnik / Grigoriy Sisoyev
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 162

پس از برجام ایران، ایزوتوپ‌های پایدار را با کمک روسیه شروع به غنی سازی می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، علی اکبر صالحی رئیس آژانس اتمی ایران در مجلس ایران در جمع خبرنگاران گفت: صنعت هسته‌ای ما بخوبی پیش می‌رود. در بخش‌های مختلف آمادگی لازم را برای برگشت پذیری به قبل از «برجام» داریم، ولی امیدواریم که هیچ وقت به آن نقطه نرسیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم برخی امور مانند غنی سازی را توسعه دهیم به عنوان مثال تولید را بیشتر و یا غنی سازی را بیشتر کنیم، ما آمادگی در این باره را داریم. پس از برجام در بُعد نیروگاهی، مشغول ساخت دو نیروگاه هستیم در صورتی که قبل از برجام چنین چیزی وجود نداشت.
وی با اشاره به کمک روسیه در غنی سازی ایزوتوپ ها گفت: پس از برجام ما توانسته ایم ایزوتوپ‌های پایدار را با کمک روسیه شروع به غنی سازی کنیم که قبل از برجام ما فقط اورانیوم را غنی سازی می‌کردیم و البته انتقال فناوری در این باره نیز در حال انجام است.

در مجموع ما نوآوری‌هایی نیز در صنعت هسته‌ای داشته ایم و به این صورت نبوده است که فقط صنعت سنتی هسته‌ای را پیگیری کنیم، بلکه نوآوری‌ها در این صنعت را نیز رصد می‌کنیم.
گفتنی است، در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد. این موضوع مخالفان بسیاری دارد. 

 

مرتبط:

برجام 2 چیست؟
واقعیت موضع اروپا در مورد برجام چیست؟
اروپا از ایران می خواهد که به برجام پایبند بماند
موگرینی: برجام برای امنیت اروپا استراتژیک است
مکرون: اتحادیه اروپا به برجام متعهد خواهد بود
تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار جهانی نفت
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک