08:20 23 ژانویه 2019
اتحادیه اروپا خواستار همکاری اتمی با ایران است

اتحادیه اروپا خواستار همکاری اتمی با ایران است

© Sputnik / Alexey Vitvitsky
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 32

اتحادیه اروپا و ایران پایبندی خود به برجام از جمله اصول آن درباره همکاری در زمینه بهره برداری صلح امیز از انرژی اتمی را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش اسپوتنیک ، این مطلب در بیانیه مشترک منتشره در پایان مذاکرات میگل آریاس کانیته ، کمیسر اروپایی در زمینه انرژی و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته می شود که امروز در تهران دیدار کردند
در این بیانیه همچنین گفته می شود: " کمیسیون اروپایی از مساعی ایران برای تنظیم بهربرداری بی خطر و مسئولانه از انرژی اتمی از جمله پیوستن به کنوانسیون های بین المللی اتمی قاطعانه حمایت می کند".
طرفین قرار گذاشتند "سومین سمینار همکاری هسته ای در سطح عالی در اواخر نوامبر2018 در بروکسل تشکیل شود".
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی به جای برجام نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر ده گزارش خود تاکید کرده که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می کند.

 

 

مرتبط:

اروپا از ایران می خواهد که به برجام پایبند بماند
موضع اروپا در قبال برجام
موگرینی: برجام برای امنیت اروپا استراتژیک است
مکرون: خروج آمریکا از برجام به نفع شرکت های روسی و چینی است
مکرون: اتحادیه اروپا به برجام متعهد خواهد بود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک