17:49 23 اکتبر 2018
موضع بریکس در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران

موضع بریکس در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران

© Sputnik / Grigory Sysoyev/POOL
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 140

کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند و این موضوع در نشست وزیران این گروه در افریقای جنوبی در روز 4 زوئن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل کالوگین، رئیس بخش بریکس در وزارت خارجه روسیه ضمن بیان این مطلب یاداور شد همه اعضای بریکس دارای روابط "بسایر گسترده " با ایران بوده و مخالف تحریم های یکجانبه ای هستند که امریکا پس از خروج از برجام می خواهد علیه کشورهای تجارت کننده با جمهوری اسلامی اعمال کند.
میخائیل کالوگین گفت:" بریکس مخالف دخالت خارجی در امور داخلی کشورها و مخالف استفاده از تحریم های یکجانبه غیر سازنده و بی ثمر است… ما از حق ملت ها برای پیشبرد روابط با ان کشورهایی که بخواهند، دفاع می کنیم".
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر ده گزارش خود تاکید کرده که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می کند.

 

 

 

مرتبط:

مکرون: اتحادیه اروپا به برجام متعهد خواهد بود
طرحی جدید جایگزین برجام
توافق برلین با شرکای اروپایی درباره حفظ برجام
تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار جهانی نفت
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، فشار اقتصادی بر اتحادیه اروپا است
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک