جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40

اتحادیه اروپا، به طور مستمر درباره توافق هسته ‌ای با ایران و تنش‌ها در خاورمیانه کار کردند.

به گزارش اسپوتنیک، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وبسایت اینترنتی خود نوشت: من از صوفیا در بلغارستان می‌نویسم. این در حالی است که همه اتحادیه اروپا، به طور مستمر درباره توافق هسته ‌ای با ایران و تنش‌ها در خاورمیانه کار کردند.
ما معتقدیم که خارج شدن آمریکا از توافق با ایران یک اشتباه بود. این 11 بار توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی مورد تایید قرار گرفته است و ما مصمم به حفظ آن بوده و در این عزم خود متحد هستیم. این توافق برای امنیت ما (اروپا) استراتژیک است.
در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

 

مرتبط:

طرحی جدید جایگزین برجام
تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار جهانی نفت
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است
تلاش ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک