04:41 23 اکتبر 2018
احداث منطقه آزاد تجاري بين ايران و يوروآسيا در ازای تحريم ها

احداث منطقه آزاد تجاری بين ايران و اوراسیا در ازای تحريم ها

© Fotolia / aaastocks
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 61

در راستای تحريم ها عليه ايران، اتحادیه اقتصادی اورآسيا و ایران توافق نامه احداث منطقه آزاد تجاری را امضا نمودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاددان ایگور کولف، اتحادیه اقتصادی یوروآسیا و ایران توافق نامه احداث منطقه آزاد تجاری را امضا نمودند.

این توافق نامه موقت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEA) و ایران در جریان مجمع اقتصادی آستانه امضا شد.

این سند اولین توافقنامه از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین این اتحادیه و ایران است. این طرح برای کاهش ارزش کالاهای وارداتی و برای طیف وسیعی از کالا ها در نظر گرفته شده است. با اجرای این توافقنامه، حجم تجارت متقابل به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. تجارت بین این اتحادیه و ایران در سال گذشته به 2.7 میلیارد دلار رسید.

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

مرتبط:

ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است
بوش: خروج از برجام آمریکا را منزوی می کند
هیچیک از مفاد برجام قابل مذاکره نیست
نظر رئیس جمهور بلاروس درباره خروج آمریکا از برجام
پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام آماده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک