جهان
دریافت لینک کوتاه
141

برلین درباره حفظ برجام با شرکای اروپایی خود به توافق رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ضمن بیان این مطلب گفت:" علاوه بر این ما در هفته ها و ماه های اخیر به همراه فرانسوی ها و بریتانیایی ها در واشنگتن ، لندن، پاریس و برلین برای باقی ماندن آمریکا در این توافق تلاش و مبارزه کرده ایم… این به معنای آن نیست که ما از همه کارهای ایران استقبال می کنیم. برعکس ما کمافی السابق برنامه موشکی ایران و نقش فوق العاده منفی ایران در سوریه را غیر قابل قبول می دانیم اما…در این موافقتانه (برجام) سخن بر سر منافع امنیتی مستقیم خود ماست".
وزیر خارجه آلمان تاکید کرد منع اشاعه تسلیحات هسته ای در جهان نفع سیاسی داخلی آلمان است و به این دلیل "اکنون ما بدون آمریکا نیز همه کارها را برای حفظ این توافقنامه انجام خواهیم داد".
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

مرتبط:

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار جهانی نفت
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، فشار اقتصادی بر اتحادیه اروپا است
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، سایه شوم بر مذاکره با کره شمالی می اندازد
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، اشتباهی بزرگ با عواقب خطرناک است
تلاش ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
موگرینی: ایرانی ها باید از منافع مالی برجام بهره مند شوند
اروپا تعهد خود را به برجام اعلام کرد
ایران و روسیه تمام تلاش خود را برای حفظ "برجام" بکار خواهند گرفت
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک