جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

آمریکا خواهان ایجاد وابستگی اقتصادی اتحادیه اروپا است.

رئیس شورای فدراسیون روسیه، خانم والنتینا ماتوبنکو در مصاحبه با اسپوتنیک در خصوص خروج آمریکا از برجام گفت: "خروج آمریکا از معامله هسته ای با ایران، احتمالا تلاش واشنگتن برای فشار اقتصادی بر اتحادیه اروپا باشد".
وی گفت: "به عقیده بسیاری از کارشناسان و همچنین من، خروج آمریکا از برجام بدون هیچ توجیهی، یکی دیگر از تلاش های ایالات متحده برای ایجاد وابستگی اقتصادی اتحادیه اروپا به ایالات متحده است. از آنجا که بسیاری از شرکت های اروپایی در ایران فعالیت می کنند، در حالی که این شرکت هیچ کدام از تعهدات خود را به برجام نقص نمی کنند، مانع اقتصادی خواهد شد. اینمر در مورد شرکت های روسی نیز صادق است".
سخنگوی شورای فدراسیون روسیه در پایان تأکید کرد: تصمیم ایالات متحده نقض قوانین بین المللی است.
وی گفت: "آمریکا می گوید ما به توافقنامه جدید با ایران نیاز داریم. اما حتی اگر فرض کنیم که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا افکار و ایده های جدید با شرایط جدید داشته باشد، اول باید آن را مطرح نمود. اما پیش از آن نباید نظم توافق نامه قبلی را از بین برد".
در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

 

مرتبط:

ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، سایه شوم بر مذاکره با کره شمالی می اندازد
تلاش ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
ایران و روسیه تمام تلاش خود را برای حفظ "برجام" بکار خواهند گرفت
روحانی: اگر پنج کشور دیگر برجام تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک