20:13 22 ژانویه 2019
تلاش ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

تلاش ایران و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

© REUTERS / Ints Kalnins
جهان
دریافت لینک کوتاه
221

نشست ظریف در بروکسل با همتایان اروپایی و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

به گزارش اسپوتنیک، موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل، پس از دیدار با همتایان اروپایی و وزیر امور خارجه ایران اعلام نمود که ایران و اروپایی ها، گفتگوها برای حفظ برجام را از سر می گیرند. وی پیش از این گفته بود که هیچ تضمینی به ایران نتوان داد اما این گروه ممکن است بتوانند کارهایی انجام دهند.

ظریف، در بروکسل به اروپایی‌ها هشدار داد که فرصت زیادی برای گرفتن تضمین‌های مورد نظر ایران وجود ندارد.

موگرینی گفت: "ما همراه با وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در بروکسل هستیم تا به بررسی اقدامات مشخصی بپردازیم که می‌توانیم برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های اروپا و منافع راهبردی امنیتی اروپا که حفظ برجام است انجام دهیم."

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

 

مرتبط:

اروپا تعهد خود را به برجام اعلام کرد
ایران و روسیه تمام تلاش خود را برای حفظ "برجام" بکار خواهند گرفت
روحانی: اگر پنج کشور دیگر برجام تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند
آیا می توان از تلاش های دیپلماتیک آقای ظریف انتظار نجات برجام را داشت؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک