09:58 23 مارس 2019
سخنراني ترامپ در خصوص برجام آغاز شد

سخنراني ترامپ در خصوص برجام آغاز شد

© AFP 2018 / Olivier Douliery
جهان
دریافت لینک کوتاه
1310

ترامپ، از غني سازي اورانیوم و توسعه سلاح های هسته ای ايران نگران است.

به گزارش اسپوتنيک، سخنراني ترامپ در خصوص برجام آغاز شد. وي در نخستين اظهار نظر خود گفت، از افزایش غني سازي اورانیوم و توسعه سلاح های هسته ای ايران نگران است. ترامپ در ميان سخنان خود اعلام نمود که بزرگترين تحريم تاريخ را بر عليه ايران اجرا مي کنيم.
روز 8 می 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت که ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران خارج می شود. هنوز این خبر به طور رسمی از سوی ترامپ اعلام نشده است.
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.
لغو تحریمها علیه ایران متناسب با اقدامات ایران برای از بین بردن برنامه هسته ای اش و در جهت منافع ملی آمریکا خواهد بود.

 

مرتبط:

واکنش ایرانیان به خروج ترامپ از برجام + عکس
آمریکا از برجام خارج می شود
ترامپ تصمیم خود درباره برجام را فردا اعلام می کند+ توییت
پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام
استفاده ترامپ از شركت جاسوسى اسرائيل برای خروج از برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک