15:10 17 فوریه 2019
واکنش مسکو نسبت به احتمال خروج امریکا از برجام

واکنش مسکو نسبت به احتمال خروج امریکا از برجام

© Sputnik / Ramil Sitdikov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 231

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد در صورت خروج آمریکا از برجام، جهانیان از یکی از مهم ترین ابزارها برای اجرای رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای محروم خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف این مطلب را در یک کنفرانس مطبوعاتی در سوچی اعلام کرده و خاطرنشان ساخت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بارها از امکان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای برجام با ایران سخن گفته است.
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط این کشور دست یافتند. قرار شد در ازای توقف برنامه هسته ای ایران بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.
لغو تحریمها علیه ایران متناسب با اقدامات ایران برای از بین بردن برنامه هسته ای اش و در جهت منافع ملی آمریکا باشد.
قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که بارها از برجام انتقاد کرده، روز 12 ماه مه اعلام کند که ایالات متحده در برجام باقی خواهد ماند یا نه.

مرتبط:

آیا امریکاییان مخالف برجام هستند؟
پوتین خواهان رعایت دقیق برجام شد
تماس روحانی با مکرون درباره برجام
آمادگى مرکل، مکرون و می برای بحث در خصوص تكميل برجام
آغاز شمارش معکوس برای پایان بی فرجام برجام
عقیم ماندن برجام راهی بسوی جنگ
روحانی: هزینه خروج آمریکا از برجام زیاد است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک