12:58 20 مارس 2019
اختراع یک دانشمند ایرانی برای نجات فضانوردان از گرما

اختراع یک دانشمند ایرانی برای نجات فضانوردان از گرما

© Sputnik / Evgenya Novozhenina
جهان
دریافت لینک کوتاه
فضا و نجوم (320)
1110

با توجه به برنامه ریزی جدی ناسا به منظور اعزام فضانورد به کره مریخ، خنک نگهداشتن محیط پیرامون فضانوردان به یک دغدغه جدی مبدل شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، گروهی از مهندسان مکانیک در موسسه پلی تکنیک ورکستر در ایالت ماساچوست امریکا با سرپرستی جمال یعقوبی پژوهشگر ایرانی موفق به طراحی یک سیستم خنک کننده برقی جدید شده اند که فاقد هرگونه قطعه متحرک است.
این سیستم الکتروهیدرودینامیک که با موفقیت در ایستگاه فضایی بین المللی مورد آزمایش قرار گرفته، از برخی مایعات دارای شارژ الکتریکی برای خنک کردن محیط استفاده می کند. مایعات مذکور از لوله های باریکی می گذرند تا گرما را بدون ایجاد سروصدا یا لرزش از محیط اطراف فضانوردان دور کنند.
گرما یکی از بزرگترین تهدیدات برای سفرهای فضایی است که به طور مداوم برای فضانوردان مشکل ایجاد می کند. اگر چه فضای خارج از کره زمین بسیار سرد است، اما زمانی که یک فضاپیما در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد به طور ناگهانی و به سرعت بسیار داغ می شود و دمای آن به نقطه جوش می رسد، مگر اینکه سطح فضاپیما خاصیت بازتابی داشته باشد.
علاوه بر این باید توجه داشت که سیستم های برقی، الکترونیکی، مکانیکی و حتی بدن فضانوردان گرما تولید می کند و فعالیت همه این دستگاه ها در شرایط خلاء موجب می شود تا هوایی برای انتقال یا تبدیل گرما وجود نداشته باشد و انباشت این گرما می تواند مشکل آفرین باشد.
به گفته جمال یعقوبی این سیستم با موفقیت در سال ۲۰۱۷ در ایستگاه فضایی بین المللی مورد آزمایش قرار گرفته و تا سال ۲۰۲۱ نمونه ای پیچیده تر و پیشرفته تر از آن با صرف هزینه ۱۰ میلیون دلاری ساخته خواهد شد.

 

 

موضوع:
فضا و نجوم (320)

مرتبط:

رسیدن علامت مرموزی از فضا
فضا از دیروز تا امروز - 57 سال پس از سفر یوری گاگارین به فضا
12 آوریل، روز فضانوردی و سالگرد پرواز اولین انسان به فضا+فیلم
ثروتمندترین مرد دنیا قول داد که سفر به فضا را برای عموم قابل دسترس کند
پرتاب دومین رصدخانه هند به فضا
رشد قدی عجیب فضانورد ژاپنی در فضا
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک