05:31 12 دسامبر 2018
سقوط جنگنده ائتلاف عربی در یمن

سقوط جنگنده ائتلاف عربی در یمن

© AP Photo / Hani Mohammed
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 120

سقوط جنگنده از طرف ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی تأیید شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، ائتلاف عربستان سعودی با تأیید خبر سقوط جنگنده خود در شمال یمن، مدعی شد که این جنگنده بر اثر نقص فنی سقوط کرده است.

ائتلاف عربستان سعودی ساعتی از آنکه نیروهای انصار الله از سرنگونی یک فروند جنگنده سعودی در استان صعده خبر دادند، این خبر را تأیید کرد.

با این حال، ائتلاف عربستان همانند گذشته برای سرپوش گذاشتن بر توانایی‌های ارتش و نیروهای انصار الله یمن در شلیک موشک و هدف قرار دادن کشتی‌ها جنگی ائتلاف، مدعی شد که این جنگنده بر اثر نقص فنی سقوط کرده است.

ائتلاف مذکور همچنین مدعی شد که خلبان‌های این جنگنده ساقط شده، توانسته‌اند ریجکت کرده و طی عملیاتی در شمال یمن نجات یافته‌اند.

منبعی نظامی در پدافند هوایی ارتش یمن در گفت‌وگو با شبکه «المسیرة» وابسته به انصار الله اعلام کرده است که جنگنده سرنگون‌شده، از نوع «تورنادو» و ساخته کشور انگلیس است.

پدافند هوایی ارتش یمن این جنگنده را با موشک زمین به هوا سرنگون کرده است.

در یمن از سال 2014 درگیری داخلی  ادامه دارد. در یک طرف این نزاع شورشیان حوثی جنبش شیعه " انصارالله" و بخشی از ارتش وفادار به رئیس جمهور سابق علی عبدالله صالح و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی  قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارند. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیر رسمی حمایت می کند.

مرتبط:

عربستان سعودی بار دیگر ایران را متهم به حمایت از حوثی های یمن کرد
لاریجانی: موشک های موجود در یمن از زمان عبدالله صالح باقی مانده است
آمریکا ارسال سلاح از سوی ایران به یمن را ثابت می کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک