07:02 29 مارس 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 321

روزنامه نیویورک تایمز از استعفای نخست وزیر لبنان تحت فشار دولت عربستان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، این نشریه می نویسد که در دومین روز حضور سعد حریری در عربستان سعودی، صبح زود مقامات این کشور وی را احضار کردند.
به نقل از نیویورک تایمز ، مقامات امنیتی عربستان سعودی نخست وزیر لبنان را بازداشت کردند و ضمن توهین، وی را تحت فشار قرار دادند. نیروهای امنیتی تلفن همراه وی را ضبط کرده و تنها به یک محافظ حریری اجازه همراهی وی را دادند.
به گفته این روزنامه، مقامات سعودی، سعد حریری نخست وزیر لبنان را مجبور کردن با حضور در مقابل دوربین های تلویزیونی، بیانیه از پیش نوشته شده مقامات سعودی را در مورد استعفای خود را بخواند.
رسانه های لبنان این بیانیه سعد حریری نخست وزیر این کشور را مشکوک خواندند. میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز از پذیرش استعفای حریری خودداری کرد.
گزارش شده است که پس از گذشت چنئ ساعت سعد حریری توانست با رئیس جمهور لبنان ارتباط برقرا کند که طی این تماس "میشل عون" متوجه شد که حریری تحت فشار قرار داشته و آزادانه نمی تواند صحبت کند. از این رو مقامات لبنانی تلاش خود را برای متقاعد کردن سیاستمداران غربی که حریری در بازداشت بسر می برد را آغاز کردند.
براساس گزارش نیویورک تایمز، سعد حریری نخست وزیر لبنان طی این مدت در حصر خانگی قرار داشته و اجازه دیدار با همسر و فرزندانش را نداشته است.
این روزنامه می نویسد؛ این اقدام به خواست "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان برای مبارزه با اقدامات ایران در منطقه صورت گرفته است.
اشاره شده که مقامات سعودی از دیدار حریری با مقامات ایرانی اظهار نارضایتی کرده بودند.
سعد حریری نخست وزیر لبنان در اواخر ماه نوامبر پس از استعفای ناگهانی خود در ریاض به لبنان بازگشت و پس از دیدار با میشل عون رئیس جمهور لبنان اعلام کرد که استعفای خود را به آینده موکول خواهد کرد.

مرتبط:

حریری: قانونا" هم استعفا می دهم
مکرون: امیدوارم حریری تمایل به استعفای خود را از لبنان اعلام کند
آیا با بازگشت حریری بازی جدیدی در لبنان شروع خواهد شد؟
حریری دوباره اهل لبنان می شود
حریری از استعفا منصرف شد
همسر و فرزندان سعد حریری مهمان کاخ ریاست جمهوری فرانسه+عکس
برنامه های سعد حریری برای لبنان
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک