04:00 19 نوامبر 2018
لاوروف: برهم خوردن برجام به امیدها برای حل مسئله کره شمالی لطمه خواهد زد

لاوروف: برهم خوردن برجام به امیدها برای حل مسئله کره شمالی لطمه خواهد زد

© Sputnik / Evgeny Biyatov
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنرانی امروز خود در شورای فدراسیون، مجلس علیا پارلمان کشور اعلام کرد برهم خوردن توافقات درباره برنامه هسته ای ایران علامت غلطی برای کسانی خواهد بود که امیدوار حل و فصل مسئله کره شمالی هستند.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف ضمن بیان این مطلب گفت:" توافق های بزرگ بین المللی از جمله توافقات درباره مسئله هسته ای ایران در معرض خطر برهم خوردن هستند که علامت غلطی برای کسانی خواهد بود که امیدوار حل مسائل شبه جزیره کره هستند".
یادآور می شود در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.
لغو تحریمها علیه ایران متناسب با اقدامات ایران برای از بین بردن برنامه هسته ای اش و در جهت منافع ملی آمریکا خواهد بود.

 

 

مرتبط:

نتیجه مذاکرات وین مربوط به برجام چه بود؟
موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم
احتمال دارد آمریکا به طور کامل از برجام خارج شود
جاگاریان: آزمایش های موشکی ایران ارتباطی به برجام ندارد
سخنان رئیس مجلس ایران درباره واکنش تهران در صورت خروج امریکا از برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک