11:29 21 فوریه 2019
مقام آمریکایی : ترکیه و قطر برای سیاست خارجی  ما مشکل‌زا هستند

مشاور ترامپ: ترکیه و قطر برای سیاست خارجی ما مشکل‌زا هستند

© AFP 2018 / Nicholas Kamm
جهان
دریافت لینک کوتاه
136

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا لیستی از دشمنان کشورش را ارائه کرد و ترکیه و قطر را هم به دلیل داشتن "ایدئولوژی افراطی" در آن گنجاند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، پایگاه ایجیپت‌ تودی اعلام کرده مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با همتای انگلیسی خود گفت: ترکیه و قطر که دو متحد مهم آمریکا هستند، در حال تبدیل شدن به مشکل‌زاترین مساله در سیاست خارجی آمریکا هستند.
او افزود: این دو کشور از حامیان اصلی اخوان المسلمین هستند و همین مساله هم موجب شده تا روابط ترکیه با غرب در سال‌های اخیر لطمه ببیند.
مشاور امنیت ملی آمریکا با انتقاد کم سابقه از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حزب عدالت و توسعه او گفت که بیشتر مشکلات ترکیه به خاطر این حزب و شخص اردوغان است. او به صراحت اردوغان را به حمایت از تروریسم متهم کرد.
مک‌مستر همچنین نسبت به اسلام‌سیاسی و نیز اخوان المسلمین به خاطر "ایدئولوژی افراطی‌شان" هشدار داد.
مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه ترکیه و قطر به اخوان المسلمین کمک مالی کرده‌اند، گفت دولت آمریکا مصمم به مبارزه با ایدئولوژی‌های افراطی است. او همچنین گفت اخوان‌ المسلمین از طرف خیریه‌ها و سازمان‌های اجتماعی تامین مالی می‌شود.
گرچه پیشتر هم برخی از کشورهای عربی قطر را به همکاری با گروه‌های افراطی متعدد متهم کرده‌اند اما دوحه تمامی اتهامات را رد کرده و تاکید دارد این کمپینی از سوی عربستان، امارات، مصر و بحرین برای تخریب وجهه کشورش است.

 

 

مرتبط:

اردوغان: میانجگران در حل و فصل مسائل خاورمیانه باید کشورهای بی طرف باشند
اردوغان: اورشلیم پایتخت فلسطین شود
ماکرون از اردوغان خواست تا به ترویج صلح در خاورمیانه کمک کند
اردوغان اسرائیل را "یک دولت تروریست" نامید
قطر 24 جنگنده انگلیسی می خرد
پیام امیر قطر برای ولادیمیر پوتین
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک