23:43 15 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40

دانشمندان علوم پزشکی در مقاله منتشره در مجله Lancet اعلام کردند شیوع گسترده بیماری وبا در یمن، نتیجه قانونمند سیاست عربستان سعودی در راستای برهم زدن ثبات در منطقه است.

به گزارش اسپوتنیک، جوناتان کندی، از دانشگاه کوئین مری لندن اعلام کرد:" حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان، بیمارستان ها و شبکه آبرسانی در یمن را تخریب کرده و همچنین مردم را مجبور به زندگی در شرایط غیر بهداشتی کرده است. با در نظرداشت نقش ائتلاف در تخریب تاسیسات زیرساختی یمن، جای تعجب است که یونسکو چندی پیش "سخاوت "عربستان را مورد تقدیر قرار داد که 67 میلیون دلار برای مبارزه با وبا کمک کرده است".
طبق اطلاعات سازمان ملل از زمان آغاز عملیات جنگی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن بیش از 5 هزار نفر از افراد غیر نظامی در این کشور کشته و بیش از 8 هزار نفر مجروح شده اند. در اوایل ژوئن امسال مقامات سازمان جهانی بهداشت آغاز شیوه گسترده بیماری وبا را در این کشور اعلام کرده که حدود 500 هزار نفر از یمنی ها را در برگرفته است.
طوری که دانشمندان می نویسند عربستان و شرکایش در ائتلاف عربی و همچنین بطور غیرمستقیم آمریکا و بریتانیا، حامیان تسلیحاتی، اطلاعاتی و لوژستیکی کشورهای متجاوز، مقصران اصلی در شیوع بیماری وبا در یمن هستند.
در این گزارش خاطرنشان می شود که 77 درصد مبتلایان به وبا و بیشتر افرادی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف می شوند، در اراضی تحت کنترل شیعیان حوثی زندگی می کنند که بیشترین خرابی ها در آنجا ببار آمده است.

 

 

مرتبط:

دستگیری کارکنان سفارت آمریکا در یمن توسط حوثی ها
نیم میلیون نفر در یمن به وبا مبتلا شده اند
کشته شدن چهار سرباز اماراتی در اثر سقوط بالگرد در یمن
ده نظامی سعودی در جنوب یمن کشته شدند
حمله توپخانه ارتش یمن به 2 پایگاه عربستان آغاز شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک