15:35 18 ژانویه 2019
شمخانی از ضرورت افزایش هماهنگی ایران و روسیه در مقابل مداخلات آمریکا در سوریه سخن گفت

شمخانی از ضرورت افزایش هماهنگی ایران و روسیه در مقابل مداخلات آمریکا در سوریه سخن گفت

© AP Photo / Ebrahim Noroozi
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 60

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به‌منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه از ضرورتهای غیر قابل اجتناب در مسیر همکاری تهران و مسکو است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه صبح امروز سه‌شنبه در چارچوب افزایش هماهنگی‌های اجرایی میان نهادهای امنیت ملی دو کشور در موضوع سوریه طی تماس تلفنی با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیرامون روند همکاری‌های دو کشور در بحران سوریه و نشست آتی در آستانه قزاقستان با وی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
امیر دریابان علی شمخانی در این گفت‌وگو با استقبال از رایزنی‌های مستمر دو کشور در فرآیند مقابله با تروریسم اظهار داشت: با توجه به ضرورت بهره‌گیری از تجربیات گذشته به‌منظور بهینه‌سازی روند استقرار و حفاظت از آتش‌بس لازم است ترتیباتی اتخاذ شود که اقدامات جاری زمینه‌ای برای سوء استفاده تروریست‌های شکست‌خورده از شرایط آتش‌بس ایجاد نکند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی اقدامات ماجراجویانه ایالات متحده آمریکا و بهانه‌جوییهایی که می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تنش در منطقه و تقویت جبهه تروریسم شود، افزود: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به‌منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه و جلوگیری از مخدوش شدن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور از ضرورتهای غیر قابل اجتناب در مسیر همکاری تهران و مسکو است.
وی افزود: روند آشکاری به‌منظور تقویت روحیه و حفظ برخی مناطق تصرف‌شده از سوی عناصر مسلح تکفیری از سوی آمریکا با حمله به مواضع ارتش سوریه مشاهده می‌شود که نقض قطعنامه شورای امنیت و منشور سازمان ملل است.
پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگو با اشاره به برگزاری اجلاس آستانه5 در هفته جاری بر ضرورت افزایش هماهنگی‌ها میان دو کشور به‌منظور تعیین سازوکارهای استقرار نیروهای ناظر بر آتش‌بس تأکید کرد و افزود: برای پیشبرد توافقات و حفاظت از آتش‌بس ایجادشده در سوریه، موضوع تعیین فرایندهای اجرایی حفاظت از آتش‌بس و نظارت بر آن بسیار حایز اهمیت است.
وی با ابراز رضایت از دستاوردهای میدانی و سیاسی حاصل از همکاری دو کشور در موضوع مقابله با تروریسم در سوریه اظهار داشت: پیگیری سازوکارهای سیاسی هیچ تأثیری بر مقابله مؤثر با گروههای تروریستی خارج از فرآیندها و ابتکارات جاری که زمینه‌ساز آتش‌بس در سوریه شده است، نخواهد داشت.

 

مرتبط:

ورود هیئت های نمایندگی شرکت کننده در مذاکرات درباره مسئله سوریه به آستانه
اپوزیسیون مسلح سوریه عازم مذاکرات آستانه می شود
روسیه: شایعات حمله شیمیایی در سوریه ساختگی است
روسیه: تروریست ها در سوریه از تسلیحات خارجی استفاده می کنند
سخنان زاخاروا درباره ادامه "شو شیمیایی" علیه دمشق
زاخاروا: بیانات آمریکا درباره تدارک حمله شیمیایی از سوی دمشق همچنین علیه روسیه است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک