روسیه بهانه بود، ترامپ را عرب ها به قدرت رساندند؟

  روسیه بهانه بود، ترامپ را عرب ها به قدرت رساندند؟

  © REUTERS / Jonathan Ernst
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  2152

  سند محرمانه ای از توافقات کامل میان جانشین ولیعهد عربستان و رییس جمهور امریکا منتشر شده که شامل تعهدات بن سلمان برای اجرای برنامه های انتخاباتی ترامپ است.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ایسنا، این سند محرمانه نشان می دهد که محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور کمی پس از انتخاب دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا طرح کاملی را به ترامپ داده بود که بیشتر بندهایش شامل قراردادها و سرمایه گذاری صدها میلیارد دلار تحت عنوان هماهنگی با اهداف برنامه‌های انتخاباتی بودند.

  براساس این سند، بن سلمان اسم این طرح را "رویکرد عربستان برای مشارکت استراتژیک با آمریکا" و عنوان فرعی "درخواست ارائه شده به رئیس‌جمهور منتخب آمریکا" قید کرده و ترامپ هم با اجرای آن طی چند مرحله موافقت کرد.

  بند اول این طرح افزایش دارایی‌های عربستان در آمریکا تا ۲۰۰۰ میلیارد دلار طی چهار سال آتی است.

  بند دوم تعهد به هماهنگی با کشورهای حوزه خلیج فارس برای ایجاد صندوق اعتبار جهت تامین هزینه‌های طرح‌های سرمایه گذاری در زیرساخت‌های آمریکا به ارزش ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار و مشارکت در سرمایه‌گذاری‌ها طبق اولویت‌های برنامه‌های انتخاباتی است و شامل تعداد زیادی توافقنامه تعهدات عربستان با واشنگتن در حوزه‌های سرمایه گذاری و مشارکت‌های اقتصادی و استراتژیک در حوزه‌های انرژی و نفت و تحت عنوان "تاثیر طرح‌های اقتصادی بر برنامه‌های انتخاباتی دولت جدید آمریکا" می‌شود.

  در این طرح تاکید شده، عربستان در ایجاد ۲۵ میلیون فرصت شغلی طی ۱۰ سال آتی با هدف اجرای برنامه‌های انتخاباتی و سیاسی مشارکت خواهد کرد.

  طرح بن سلمان بر مشارکت فعال آمریکا و عربستان درباره بحران سوریه و تمایل ریاض به ایفای نقش اصلی در هر راه حل سیاسی پیشنهادی ترامپ از جمله ماندن اسد در قدرت تاکید دارد.

  این طرح در راستای تقویت نقش آمریکا در جهان و به کارگیری ظرفیت‌های تاثیرگذاری عربستان پیشنهاد می‌کند که آمریکا عربستان را برای افزایش توان تولیدی خود تا ۱۵ میلیون بشکه در روز تحت فشار بگذارد و جایگاه آمریکا در برابر روسیه تقویت شود.

  همچنین در این طرح پیشنهاد ایجاد یک منطقه تجاری آمریکایی در ساحل دریای سرخ تحت نظارت سازمان‌های آمریکایی داده شده است. این منطقه تجاری می‌تواند دروازه آمریکا به آفریقا و خاورمیانه باشد.

  در ادامه طرح مذکور، امضای قراردادی با وزارت دفاع آمریکا جهت گردآوری اطلاعات درباره اهداف در یمن به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار ارائه شده است.

  عربستان به موجب این طرح یک پایگاه نظامی را در دریای سرخ در اختیار آمریکا قرار می‌دهد.

  طرح یاد شده در بخش سرمایه گذاری میزان دارایی‌های عربستان در آمریکا را به حدود یک تریلیون دلار و در راستای تقویت ارتباطات اجتماعی عنوان می‌کند.

  از دیگر بندهای این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ۱- تداوم بورس تحصیلی دانشجویان عربستانی در آمریکا، بیشتر دانشجویان دختر و پسر عربستانی از سال ۲۰۰۰ بورسیه آمریکا شده‌اند.

  ۲- زنان عربستانی اجازه رانندگی یافته و حقوق آنها طبق تعالیم اسلامی مورد حمایت آمریکا تقویت شده و تعداد برنامه‌های ارتباطات فرهنگی به ویژه در حوزه آموزش زنان افزایش یابد.

  ۳- تلاش برای حمایت از انتقال آرام قدرت در عربستان به بن سلمان از طریق تقویت نقشش در عربستان، منطقه و حمایت از سیاست‌هایش در یمن و منطقه خلیج فارس.

  این سند را یک منبع قطری تایید کرده اما دفتر سلطنتی عربستان اظهار نظری درباره آن نکرده است.

  مرتبط:

  تیلرسون: برقراری ارتباط ترامپ با روسیه به خاطر منافع آمریکاست
  بازجویی از داماد ترامپ به دلیل ارتباط با روسیه
  ترامپ : ارتباط من با روسیه دروغ مطلق است
  پیشنهاد ترامپ به کمیته تجسس درباره ارتباط کلینتون با روسیه
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک