08:23 22 فوریه 2019
پیشنهاد چین برای برگزاری اجلاس امنیت دفاعی

پیشنهاد چین برای برگزاری اجلاس امنیت دفاعی

© Sputnik / Michael Klimentyev
جهان
دریافت لینک کوتاه
170

سی زینپیان پیشنهاد برگزاری نشست امنیت دفاعی در چارچوب سازمان همکاری های شانگهای را مطرح کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سی زین پین رهبر چین در نشست سازمان همکاری های شانگهای پیشنهاد برگزاری اجلاس امنیت دفاعی را مطرح کرد. وی همچنین از تمامی اعضای این سازمان خواست که توانشان را برای عادی سازی شرایط در افغانستان و مبارزه با قاچاق کالا متحد سازند.

به گفته زینپیان، چین آمادگی مشارکت در رزمایش سازمان همکاری های شانگهای برای مقابله با تروریسم سایبری را دارد. علاوه بر این، رهبر چین بر توجیه فعال سازی همکاری های متقابل از سوی ارگان های قضایی، احزاب و ارگان های قانونگذار کشورهای عضو شانگهای تاکید کرده، پیشنهاد تشکیل اتحادیه «مراکز مغزها» در اقتصاد و انجمن تجاری امور تجارت الکترونیک را مطرح ساخته، راجع به ادامه تلاش ها برای طرح گزینه های مختلف ساخت بانک توسعه سازمان شانگهای صحبت کرد.

چین همچنین از کشورهای عضو سازمان می خواهد که گام به گام نهادهای همکاری اقتصادی منطقه ای را شکل داده و در همین راستا توصیه کرد که از امضای موافقتنامه شانگهای برای تسهیل پروسه تجارت استفاده کنند.

رهبر چین در پایان خبر داد که کشورش تصمیم گرفته 10 میلیارد یوآن (معادل 1،5 میلیارد دلار امریکا) اضافه بر مبلغ قبلی به دبیرخانه سازمان تخصیص دهد. وی اظهار کرد که چین نمونه بارز تعهد در انجام وظایف خود در شانگهای در سال 2018 خواهد بود.

بیانیه تشکیل سازمان در ماه ژوئن سال 2001 با حضور شش کشور قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان به امضا رسید. شش کشور افغانستان، بلاروس، هند، ایران، مغولستان و پاکستان اعضای ناظر سازمان و شش کشور آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا شرکای گفتگوی این سازمان هستند.

مرتبط:

ایران در آستانه عضویت در سازمان همکاری های شانگهای
روسیه: "ایران" باید در برنامه توسعه سازمان همکاری شانگهای قرار بگیرد
استقبال چین از عضویت کامل ایران در شانگهای
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک