14:44 19 ژانویه 2018
  ترکیه از آلمان خواست از رابطه با کردهای ترکیه و طرفداران گولن صرف نظر کند

  ترکیه از آلمان خواست از رابطه با کردهای ترکیه و طرفداران گولن صرف نظر کند

  © AFP 2018/ Adem Altan
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 24

  بنعلی یلدریم ، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد اگر دولت آلمان می خواهد مناسباتش را با ترکیه بهبود ببخشد، باید از رابطه با کردهای ترکیه و طرفداران فتح الله گولن ، واعظ ناراضی ترک صرف نظر کند که به گفتۀ آنکارا طراح اصلی کودتای نافرجام ژوئیه گذشته در ترکیه بوده است.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت رادیوی بین المللی فرانسه، بنعلی یلدریم از دولت آلمان خواست میان آنکارا و کودتاچیان ترک یکی را انتخاب کند. نخست وزیر ترکیه دولت برلین را متهم کرده که با اعطای پناهندگی به نظامیان ترک مناسبات میان دو کشور را مسموم کرده است.
  اظهارات نخست وزیر ترکیه همزمان است با اقدام دولت آنکارا که از بازدید پایگاه نظامی "اینجیرلیک" از سوی نمایندگان مجلس آلمان جلوگیری کرد. دولت آلمان شماری از نظامیان خود را در همین پایگاه در جنوب ترکیه مستقر کرده است.
  اگر چه دولت ترکیه توضیحی در مورد این اقدام خود نداده است، اما دولت آلمان معتقد است که آنکارا قصد داشته به تلافی اعطای پناهندگی به برخی نظامیان فراری ترکیه در آلمان، دولت این کشور را تنبیه کند.
  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نسبت به تصمیم آنکارا ابراز تأسف کرد و بعید ندانست که نیروهای نظامی کشورش را به یک کشور دیگر منطقه و احتمالاً به اردن منتقل کند. در پی کودتای نافرجام ژوئیه گذشته در ترکیه صدها نفر از نظامیان و دیپلمات های ترک به همراه خانواده هایشان از دولت آلمان تقاضای پناهندگی کرده اند. دولت آنکارا از ژانویه گذشته تاکنون از دولت برلین خواسته است که ترک های متقاضی پناهندگی را به آنکارا تحویل بدهد.

   

   

  مرتبط:

  جنجال جدید دیپلماتیک بین ترکیه و آلمان
  ترکیه خواستار عدم ارسال سلاح های سنگین به کردها از سوی آمریکا شد
  احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه اسرائیل پس از بیانات اردوغان درباره اورشلیم
  حمایت تهران از احداث دیواردر مرز ایران- ترکیه
  یونکر: ازسرگیری مجازات اعدام در ترکیه، پایان مذاکرات در باره پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا خواهد بود
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک