19:47 23 ژوئیه 2018
کارخانه پهپادهای تهاجمی چین در عربستان

کارخانه پهپادهای تهاجمی چین در عربستان

© Photo/ 樱井千一
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 23

در جریان سفر اخیر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به پکن، قراردادهایی به ارزش ۶۵ میلیارد دلار با این کشور امضاء شد که یکی از آنها راه اندازی کارخانه ساخت و تولید پهپادهای تهاجمی است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در صورتی که این کارخانه در عربستان ساخته شود در واقع اولین پایگاه تولید پهپادهای تهاجمی خواهد بود که چین در خاورمیانه احداث کرده است.
این قرارداد را شهرک علوم و فنون عبدالعزیز عربستان روز ۱۶ مارس در جریان سفر پادشاه به چین با شرکت علوم و فنون این کشور امضا کرده است.
بدین ترتیب چین قصد دارد کارخانه ای را در عربستان ایجاد کند که هدفش به نوشته روزنامه «مورنینگ پست» هنگ کنگ، تولید پهپادهای «سی اچ ـ ۴» است که نمونه مشابهی از پهپادهای آمریکایی «ام کیو ـ ۱» هستند.
چین پیش از این 2 کارخانه تولید پهپادهایی از این نمونه را در کشورهای پاکستان و میانمار ساخته است و این سومین کارخانه چین در خارج از کشور و نخستین مورد آن در خاورمیانه محسوب می شود.
چین این هواپیماهای بدون سرنشین را با هدف انجام عملیات های رزمی و شناسایی و در واقع در راستای مبارزه با تروریسم تولید کرده و بازاریابی هایی برای آن درخاورمیانه و آفریقا انجام داده است.
این وسیله جنگی که می تواند موشک های «آ آر ـ ۱» را حمل و پرتاب کند و در هدفگیری دقت بالایی با خطای زیر یک و نیم متر داشته باشد، در کشورهای اردن، ‌عربستان، مصر و عراق و چند کشور دیگر پروازهایی داشته است.
عراق نیز بر اساس گزارش روزنامه هنگ کنگی، اعلام کرده است که ۵۶ درصد از تسلیحاتش را از آمریکا تهیه می کند اما به دنبال خرید پهپادهای چینی است که هزینه هر یک از آنها چهار میلیون دلار است که به مراتب کمتر از قیمت ۲۰ میلیون دلاری پهپادهای «ام کیو» آمریکا می باشد.
گزارش ها حاکی است که واردات تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه در پنج سال گذشته ۸۶ درصد بیشتر شده است و عربستان پس از هند بزرگترین وارد کننده اسلحه در دنیاست.
پیشتر نیز برخی منابع خبری منطقه گزارش هایی مبنی بر خرید 300 فروند پهپاد مدل «وینگ لونگ 2» از چین توسط عربستان خبر داده و از این توافق به عنوان بزرگترین قرارداد فروش هواپیماهای بدون سرنشین در تاریخ چین نام برده بودند.

برچسب:
تکنولوژی نظامی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک