09:01 17 ژانویه 2019
روسیه مجوز اقامت اسنودن را برای دو سال دیگر تمدید کرد

روسیه مجوز اقامت اسنودن را برای دو سال دیگر تمدید کرد

© AP Photo /
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 11

مقامات روسیه مجوز اقامت ادوارد اسنودن، افشاگر معروف آمریکایی و کارمند سابق سرویس های اطلاعاتی این کشور را دوسال دیگر تمدید کردند.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخاروا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه این مطلب را در صفحه خود در فیسبوک اعلام کرد. زاخاروا این مطلب را در پاسخ به اظهارات مایکل مورل، معاون سابق سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) اعلام کرد که گفت رئیس جمهور روسیه دارای یک "فرصت عالی" برای دادن هدیه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب امریکا به صورت استرداد اسنودن به ایالت متحده است.
اسنودن کارمند فنی سابق سازمان "سیا" آمریکا که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی این کشور نیز کار می کرد، در ماه ژوئن سال 2013 تعدادی از اسناد سری در خصوص برنامه های سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در زمینه جاسوسی اینترنتی را به روزنامه های "واشینگتن پست" و "گاردین" واگذار کرد که جنجال بزرگی را در سراسر جهان برانگیخت. بر اساس این اسناد آمریکایی ها نه فقط در کشور خود جاسوسی می کنند بلکه مراقب زندگی میلیون ها اروپایی از جمله نزدیک ترین متحدان ایالات متحده هستند. اسنودن پس از واگذاری این اسناد ابتدا به هنگ کنگ و سپس به مسکو پرواز کرده و در ماه اوت سال 2013 میلادی گواهینامه پناهندگی موقت یک ساله را در روسیه دریافت نمود. به دنبال آن در سال 2014 ، مدت پناهندگی این افشاگر آمریکایی در روسیه تا سه سال دیگر تمدید شد. روز 21 ژوئن 2016 در آمریکا اتهاماتی درباره سرقت اموال دولتی و افشای اسناد دولتی علیه اسنودن اقامه شد. مطابق قوانین ایالات متحده مجازات این جرایم در مجموع تا 30 سال حبس و حتی اعدام است.

 

 

مرتبط:

اسنودن : نظام عدالت آمریکا برپایه استانداردهای دوگانه است
اسنودن: در بریتانیا شدید ترین لایحه قانون درمورد نظارت الکترونیکی تصویب شد
اسنودن از استرداد به امریکا پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری نمی ترسد
روسیه ، اسنودن را به آمریکا نمی دهد
اسنودن : ایمیل یاهو خود را ببندید
هشدار اسنودن : از "گوگل الو " به هیچ وجه استفاده نکنید!
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک