02:44 24 مارس 2018
  اسنودن از استرداد به امریکا پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری نمی ترسد

  اسنودن از استرداد به امریکا پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری نمی ترسد

  © AFP 2018/ Frederick Florin
  جهان
  دریافت لینک کوتاه
  0 22

  ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا نمی ترسد که مقامات روسیه پس از انتخاب دونالد ترامپ به سمت ریاست جمهوری امریکا وی را به واشینگتن تحویل دهند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه گاردین، اسنودن در جریان یک کنفرانس ویدئویی گفت:" منتفی دانستن استرداد وی به آمریکا بی خردانه خواهد بود" اما وی نمی ترسد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره استرداد وی به واشینگتن با ترامپ به توافق برسد.
  اسنودن افزود:" اگر نگران امنیت خود بودم و فقط به امنیت و آینده خود فکر می کردم، هنوز در هاوایی می بودم".
  پیشتر دونالد ترامپ قول داده بود در صورت پیروزی در انتخابات ادوارد اسنودن را به آمریکا بازگرداند.
  اسنودن کارمند فنی سابق سازمان "سیا" آمریکا که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی این کشور نیز کار می کرد، در ماه ژوئن سال 2013 تعدادی از اسناد سری در خصوص برنامه های سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در زمینه جاسوسی اینترنتی را به روزنامه های "واشینگتن پست" و "گاردین" واگذار کرد که جنجال بزرگی را در سراسر جهان برانگیخت. بر اساس این اسناد آمریکایی ها نه فقط در کشور خود جاسوسی می کنند بلکه مراقب زندگی میلیون ها اروپایی از جمله نزدیک ترین متحدان ایالات متحده هستند. اسنودن پس از واگذاری این اسناد ابتدا به هنگ کنگ و سپس به مسکو پرواز کرده و در ماه اوت سال 2013 میلادی گواهینامه پناهندگی موقت یک ساله را در روسیه دریافت نمود. به دنبال آن در سال 2014 ، مدت پناهندگی این افشاگر آمریکایی در روسیه تا سه سال دیگر تمدید شد.
  روز 21 ژوئن امسال در آمریکا اتهاماتی درباره سرقت اموال دولتی و افشای اسناد دولتی علیه اسنودن اقامه شد. مطابق قوانین ایالات متحده مجازات این جرایم در مجموع تا 30 سال حبس و حتی اعدام است.

   

   

  مرتبط:

  روسیه ، اسنودن را به آمریکا نمی دهد
  اسنودن : ایمیل یاهو خود را ببندید
  هشدار اسنودن : از "گوگل الو " به هیچ وجه استفاده نکنید!
  اسناد سرقت شده توسط اسنودن جزو اسرار سازمان های اطلاعاتی و پنتاگون بودند
  ساندرز مقامات امریکا را به توافق با اسنودن فرا خواند
  اسنودن از اوباما درخواست عفو کرد
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک