11:14 21 ژانویه 2019
نوزاد در بغل پرستار

نوزادان مادران چاق به لحاظ بیولوژیکی تقریبا 12 تا 17 سال مسن تر هستند

© Fotolia / Olegphotor
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که مادران چاق و دارای اضافه وزن، طول عمر کودکان خود را به لحاظ بیولوژیکی تا 17 سال کوتاه می کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گروه علمی ایرنا- روزنامه تلگراف در گزارشی آورده است، محققان بلژیکی در تحقیق روی گروهی از زنان و کودکان آنها متوجه شدند که ارتباط قوی میان 'شاخص توده بدن' (بی.ام.آی) مادر و طول تلومرها در فرزند وجود دارد.

تلومرها کلاهک های محافظتی در انتهای کروموزم ها هستند که از دی.ان.ای محافظت می کنند.

طول تلومرها نشانه خوبی از سن بیولوژیکی است بنابراین دانشمندان درصدد بررسی این موضوع برآمدند که آیا طول تلومرها در کودکانی که مادران چاق و یا دارای اضافه وزن دارند، متفاوت است.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که با هر افزایش واحد بی.ام.ای فراتر از سطح عادی، تلومرها حدود 50 جفت پایه کوتاه تر می شوند که برابر با 1.1 تا 1.6 سال است.

بی.ام.آی با اندازه گیری قد نسبت به وزن محاسبه می شود و محدوده عادی بی.ام.ای بین 18.5 و 24.9 است.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که در بیشتر زنان چاقی که بی.ام.ای 40 داشتند، طول تلومرها نشان می داد که کودکان آنها از لحاظ بیولوژیکی 17 سال بزرگتر بودند.

پروفسور 'تیم ناورت' از دانشگاه 'هاسلت' در بلژیک که در این مطالعه همکاری داشت، گفت: در مقابسه با نوزادان مادرانی که بی.ام.ای معمولی داشتند، نوزادان زنان چاق در یک سطح مولکولی مسن تری هستند زیرا طول کوتاه تر تلومر نشان می دهد که سلول های آنها طول عمر کوتاه تری دارند.

وی افزود: بنابراین حفظ بی.ام.آی مناسب در سن باروری یک زن به طول عمر مولکولی فرزندان کمک می کند.

محققان در باره نتیجه این مقاله که در مجله BMC Medicine منتشر شد، تصریح کردند که نوزدان مادران چاق در مقایسه با نوزان مادران دارای وزن عادی، به لحاظ بیولوژیکی تقریبا 12 تا 17 سال مسن تر بودند. 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک