07:22 05 اوت 2020
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 51

حسین حیدر، شاعر ترک به خاطر سرنگونی هواپیمای جنگی روسی سوخو24 توسط نظامیان ترکیه در نوامبر سال گذشته و کشته شدن خلبان ان از مردم روسیه معذرت خواست.

حسین حیدر در شعرش می نویسد:" پوزش از ملت کبیر روس"، "در برای چشمان ما رشته های برادری گسسته شدند".
شاعر که به عنوان شهروند ترکیه، مسئولیت شاعرانهکشته شدن خلبان روسی را بر عهده گرفته، تعداد زیادی از چهره های هنری روسی عزیز برای خود از جمله مایاکوفسکی، گورکی، گاگارین و همچنین قهرمانان پیروز بر فاشیسم را ذکر کرده و از آنها پوزش می خواهد.
شاعر ترک در پایان اثر خود خانواده خلبان کشته شده را مورد خطاب قرار داده و می گوید:" زانو زده و از مادر اولگ پشکوف درخواست بخشش می کنم".

هواپیمای بمب افکن سوخو24 روسیه 24 نوامبر توسط دو فروند جنگنده ترکی ف-16 بر فراز سوریه سرنگون شد و در چهار کیلومتری مرز ترکیه به زمین افتاد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این حادثه را "خنجر زدن از پشت" از سوی همدستان تروریست ها نامید. ترکیه می گوید هواپیمای روسی پس از ورود به حریم هوایی این کشور سرنگون شده بود. با این حال ستاد مشترک ارتش روسیه با استناد به اطلاعات به دست آمده از پدافند هوایی سوریه اعلام کرد این هواپیما از مرز هوایی ترکیه عبور نکرده بود و بررسی های پنتاگون نیز گواهی از این امر می دهد. اولگ پاشکوف، یکی از خلبانان هواپیمای سرنگون شده حین فرود با چتر مورد اصابت رگبار گلوله های تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. کونستانتین موراختین، خلبان نجات یافته به روزنامه نگاران گفت هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه نشده بود و طرف ترکیه هیچ هشداری به هواپیما نداده بود.

مرتبط:

انتقاد روسیه از روزنامه ترکی که مصاحبه با قاتل خلبان هواپیمای روسی سوخو24 منتشر کرده
گروشکو: هیچ کشوری حق ندارد اقدامی همچون حمله ترکیه به سوخو24 بکند
پسکوف: اوباما در دیدار با پوتین به خاطر سرنگونی سوخو24 ابراز تاسف کرد
برچسب:
ترکیه, روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک