16:30 23 ژوئیه 2018
استفاده داعش از بزرگترین سد سوریه به عنوان پناهگاه و زندان

استفاده داعش از بزرگترین سد سوریه به عنوان پناهگاه و زندان

© REUTERS / Rodi Said
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 05

گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) از بزرگترین سد سوریه که نیروهای ائتلاف از بمباران آن امتناع می ورزند، به عنوان پناهگاه استفاده می کنند. به گزارش روزنامه "وال استریت ژورنال"، با استناد به سه شخص مطلع، داعشی ها این سد را به زندانی برای اسرای مهم و پناهگاهی برای سرکردگان خود تبدیل کرده اند.

سد طبقا در 40 کیلومتری غرب شهر رقه قرار دارد و داعشی ها مطمئن هستند که آمریکا آنرا به خاطر نگرانی از خطر وقوع سیل، هیچگاه بمباران نخواهد کرد.
به نوشته "وال استریت ژورنال"، اگر سد طبقا ویران شود ، اراضی بزرگی در عراق و سراسر شرق سوریه زیر آب رفته و از دریافت برق محروم خواهند شد و این برای عراق فاجعه زیست محیطی و برای سوریه فاجعه انسانی خواهد بود.
سد طبقا از سال 2013 تحت کنترل داعش قراردارد. طبق برخی از اطلاعات، پاسگاه ها این سد را احاطه کرده و شبه نظامیان خارجی با دقت از آن حفاظت می کنند. وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که چندی پیش در نتیجه محدود شدن ورود آب از سد طبقا از سوی داعشی ها، استان انبار عراق بدون آب مانده است.
مقامات امریکا معتقدند باز پس گرفتن سد طبقا از داعش کار بسیار دشواری خواهد بود چون ائتلاف تحت رهبری امریکا دارای نیروی زمینی قادر به اجرای چنین عملیاتی نیست.

برچسب:
داعش, سوریه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک